WordPress

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri Listesi

Hızlı açılan internet siteleri yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Sizde kullanıcıların web sitenizden hemen çıkmasını önlemeyerek yüksek dönüşüm oranları elde etmek istiyorsanız wordpress site hızlandırma eklentileri listesini incelemelisiniz. Bu eklentiler sitenizin hızını arttırarak ziyaretçilerinize olumlu bir kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olacaktır.

Bugün milyonlarca web sitesi alt yapı olarak Wordpress’i kullanıyor. Bu altyapının tercih edilme sebeplerinden biri de birçok yararlı eklentiyle uyumlu olmasıdır. Bu eklentiler sayesinde herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan web sitenizin yüksek hızlarda açılmasını sağlayabilirsiniz.

Wordpress siteler nasıl hızlandırılır sorunuza en kapsamlı cevapları arıyorsanız wordpress site hızlandırma eklentileri rehberimizi inceleyin ve adım adım her şeyi öğrenin.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri Neledir?

Wordpress altyapılı web siteleri zamanla tema ve veri tabanının şişmesi gibi nedenlerle yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamanın önüne geçebilmek için CSS, Javascript, veri tabanı ve resim gibi dosyaların optimize edilmesi gerekmektedir. Fakat bu işlemlerin yapılması için belirli bir kod bilgisi gerekmektedir. Ama korkmanıza gerek yok! Sizin yerinize bu işlemleri kısa sürede gerçekleştiren eklentiler var.

Wordpress site hızlandırma eklentileri kendi içerisinde iki kategoride değerlendirilebilir. Bu kategoriler cache eklentiler ve diğer wordpress site hızlandırma eklentileridir. Her iki kategorideki eklentileri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fakat şunu asla unutmayın! Çok fazla sayıda eklenti kullanmak web sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır.

WP Rocket Eklentisi

Wordpress site hızlandırma eklentisi içerisinde farklı bir konumda olan WP Rocket, ücretli bir ön bellekleme eklentisidir. Kullanımı oldukça kolay olan bu eklenti ile site hızınızı önemli ölçüde yükseltebilirsiniz. Hatta önerilen ayarları yaptığınız takdirde bu eklentiden ekstra verim sağlayabilirsiniz.

WP Rocket eklentisi ücretli bir eklenti olduğu için ilk olarak WP Rocket sitesine giderek satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Site içerisinde sunulan planlar arasında size en uygun olanı işaretleyerek gerekli adımları tamamlamalısınız. Satın aldıktan sonra siteye giriş bilgileri e posta adresine gönderilecektir. Giriş bilgilerini kullanarak siteye giriş yaptıktan sonra “hesabım” bölümüne giderek eklentiyi indirmelisiniz.

İndirme işlemi bittikten sonra, web sitenize admin panel girişini kullanarak giriş yapın. Ardından indirdiğiniz eklenti dosyasını Eklentiler > Yeni Ekle> Eklenti Yükle seçeneğini kullanarak yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra eklentiyi aktif etmeyi unutmayın.

WP Fastest Cache Eklentisi

WP Fastest Cache, yerli bir yapımcı tarafından geliştirilen kapsamlı özelliklere sahip bir cache eklentisidir. Mod_rewrite özelliğini kullanan bu eklentinin ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Ayrıca CDN uyumlu olan WP Fastest Cache, veri tabanı optimizasyonu da yapmakta.

Web site hızlandırma konusunda size oldukça yardımcı olacak bu yerli yapım eklenti sitelerinizin HTML kodlarını yüzde 80 oranında sıkıştırıyor. Bu sıkıştırma sonucunda da Wordpress site hızı yüksek seviyelere çıkıyor. Arama motorlarının site hızını artık bir SEO kriteri olarak kabul ettiğini düşündüğümüzde oldukça faydalı bir eklenti olduğunu söylemek yanlış olmaz.

WP Fastest’ın ücretsiz versiyonunda ön belleklemenin dışında şu özellikler bulunur:

 • Minify HTML, CSS ve JS özelliği ile web sitenizdeki stil ve javascript kaynaklarını küçültme.
 • Statik sayfaları sıkıştırarak hızlı veri aktarımı sağlama
 • Gzip sıkıştırma işlemi.
 • Browser cache özelliği sayesinde indirilebilir içeriklerin ziyaretçi tarayıcısında hafızaya alınmasıyla hem veri tasarrufu sağlama hem de site hızın yükseltme.

Premium versiyonunda ise şu özellikler bulunuyor:

 • Google Font kullanıyorsanız, bu fontların daha hızlı yüklenmesini sağlar.
 • 1000 adete kadar görseli kalite kaybına uğratmadan küçültür.
 • Ücretsiz versiyonunda sadece masaüstü versiyon için ön bellekleme yaparken, Premium versiyonda mobil içinde ön bellekleme yapar.
 • Çok hızlı bir şekilde veri tabanı optimizasyonu yapar.
 • Lazy Load adı verilen, sayfa aşağı indikçe yüklenen içerik özelliği bulunmaktadır.
wp optimize wordpress site hızlandırma

WP Optimize Eklentisi

Worpress ile oluşturulan tüm sayfa ve yazılar web sitenizin veri tabanına kayıt edilir. Daha sonra bu sayfa ve yazılar üzerinde yaptığınız değişikliklerle yazılar tekrar güncellenir ve veri tabanında yer kaplar. Bu durum da veri tabanının gereksiz şişmesine neden olur. İşte bu noktada WP Optimize eklentisi veri tabanınızı optimize etme imkanı sunuyor.

WP Optimize ile tek tıkla herhangi bir araç kullanmadan tüm post revizyonlarını, spam yorumlarını, onaylanmamış yorumlarınızı ve veritabanı tablolarınızı silebilirsiniz. Önceden hiç veri tabanı optimizasyonu yapmadıysanız bu eklenti sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle yüksek hite sahip ( yüksek ziyaretçi sayısı) web siteniz varsa mutlaka kullanmanız gereken bir eklenti.

Eklentinin yukarıda belirttiğimiz özellikleri dışında öne çıkan özellik bir çok özelliği vardır. Bu özellikleri maddeleyecek olursak:

 • Wordpress’in veri tabanında tuttuğu gereksiz dosyaların anında silinmesini sağlar.
 • Optimizasyonlarınızı zamanlama kurarak dilediğiniz saatte yapabilirsiniz.
 • Kendi belirlediğiniz gereksiz verileri silme imkanı tanıyor.
 • UpdraftPlus eklentisi ile veri tabanınızı otomatik olarak yedekleyebilirsiniz.

W3 Total Cache

W3 Total Cache Wordpress site hızlandırma eklentisi, diğer eklentilere göre daha küçük fakat yüksek bir performansa sahiptir. Birçok ünlü web sitesi tarafından kullanılan W3 Total Cache, önbelleğe alma işlemini de oldukça hızlı gerçekleştirir. Bu eklentiyi kullanarak web sitenizin statik bir yapıya ulaşmasını sağlayabilir ve site açılma hızını 1 saniyeye kadar düşürebilirsiniz.

W3 Total Cache ilk olarak sunucunuzun performansını yükseltir ve sitenizdeki tüm alanları önbelleğe alarak sitenin daha hızlı açılmasını sağlar. Ayrıca CDN entegrasyonu olan bu eklenti sayesinde web site temalarınızın indirme süresini de kısaltmış olursunuz.

Bu eklentide gzip sıkıştırmasını aktif ettiğiniz takdirde, gzippy ve scripts gzip eklentisini kullanmaya gerek kalmayacaktır. W3 Total Cache sunucuda oldukça büyük bir hafiflik sağladığı için Alexa değerlerinizin artmasına neden olur. Alexa değerleriniz, sizin için önemliyse bu eklentiyi kullanmayabilirsiniz.

WP Super Minify

WP Super Minify eklentisi, satır içi JavaScript ve CSS dosyalarını bir araya getirip, küçülten ve ön belleğe alan hafif bir eklentidir. Yaptığı bu işlem sayesinde sayfa yüklenmelerinizin hızı artar.

Google Page Speed ile web site hızını test etmek istediğinizde Minify css ve Minify js uyarısını her zaman görebilirsiniz. Bu CSS ve JavaScript dosyalarını manuel olarak da birleştirebilirsiniz fakat birleştirme sırasında, özellike JavaScript dosyalarında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bu sorunlarla karşılaşmamak için WP Super Minify eklentisini mutlaka kullanmalısınız.

Clean Options

Wordpress site hızlandırma eklentileri içerisinde anlatacağımız son eklenti Clean Options eklentidir. Wordpress altyapısında site ihtiyacı için birçok eklenti kurar ve kaldırırız. Fakat Wordpress bu kaldırdığımız eklentilerin tüm verilerini bazen sistemden kaldıramayabilir.  Bu veriler kaldırılmadığı sürece de wp_options tablosu şişmeye başlar.

Gereksiz verilerle dolan bu tablo daha sonra web sitenizin hızını düşürmeye başlayacaktır. Clean Options eklentisi bu kullanılmayan ve sitenizi yavaşalatan verileri tespit ederek silmenizi sağlıyor. Diğer eklentilere göre kullanımı biraz daha zor olan Clean Options biraz bilgi birikimi gerektirebilir.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri Değerlendirme

Hangi wordpress temasını kullanıyor olursanız olun mutlaka web sitenizin hızlı açılması konusuna özen gösterin. Üç saniyeden yavaş açılan internet siteleri kullacılar için olumsuz bir kullanıcı deneyimi sunduğu için tercih edilmemektedir.

Sizde benim gibi Wp rocket eklentisini veya diğer wordpress site hızlandırma eklentilerini kullanarak sitenizi hızlandırabilirsiniz. Site açılış hızının Wordpress seo açısından da önemli bir değerlendirme aracı olduğunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu