WordPress

Wordpress SEO Rehberi

Sizde dünyanın üçte biri gibi Wordpress altyapısını kullanıyorsunuz ancak organik trafik elde edemiyor musunuz? Arama motorları tarafından oldukça sevilen bu platformda organik trafik elde edebilmeniz için wordpress seo optimizasyonu yapmalısınız. Gelin hep birlikte web sitenizin SEO ayarlarını yapalım.

Her ne kadar bu alt yapı SEO dostu olsa da, sadece Wordpress’i kullanarak arama motorlarında yapılan aramalarda iyi konumlarda olamazsınız. Web sitenizin SEO için gerekli olan tüm optimizasyonlarının yapılması gereklidir. Bütünsel bir strateji içerisinde gerçekleştirdiğiniz çalışmalar size olumlu sonuçlar doğurabilir.

Peki Wordpress SEO açısından ne tür kolaylıklar sağlıyor? Platform, arama motoru optimizasyonu için gerekli tüm eklenti ve diğer özelliklere tam uyumluluk gösteriyor. Böylece web siteniz için yaptığınız tüm SEO çalışmalarınız olumlu yönde karşılığını alacaktır.

Bu yazımızda Wordpress altyapısında SEO çalışmaları nasıl yapılır? SEO ayarları nasıl düzenlenir? Sorularının cevabını ve tüm SEO ipuçlarını bulabileceksiniz.

Wordpress SEO Nedir?

Web sitenizi Wordpress alt yapısı kullanarak açtınız. Fakat bu tek başına size herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Alt yapı kurulumunu gerçekleştirdikten sonra etkili bir Wordpress SEO stratejisi belirlemeniz gerekecektir. Biraz da çaba gösterdiğiniz takdirde Google’da ilk sayfada bir konum elde edebilirsiniz.

SEO konusunda ve çalışmalarınız içerisinde birçok teknik bilgi ve becerinin olduğu noktalarda mevcut. Sitenizin Google tarafından taranması, dizine eklenmesi, link inşası, link yapısı gibi konularda size yol gösteriyor ve bu tarz teknik konularda daha az çaba göstererek başarılı olmanıza olanak sağlıyor.

SEO çalışmaları yaparken, sayfalarınızın meta başlıkları, açıklamaları, içeriklerinizin SEO uyumlu olması gibi birçok faktörle ilgilenmez gerekiyor. Wordpress alt yapısı bu faktörleri daha kolay bir şekilde düzenleyip yönetmenize olanak sağlıyor.

Bu platform sayesinde sıralamalarda yüksek yerlerde olmanızı sağlayacak tüm özellikleri daha detaylı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Aşağıda belirttiğimiz tüm çalışmaları ve SEO ipuçlarını kendi web siteniz üzerinde uygulayarak yüksek verimli bir başarılı elde edebilirsiniz.

Wordpress SEO Ayarları

Alt yapınızı kurdunuz ve şimdi sıra geldi Wordpress SEO ayarları konusuna. Arama motorları tarafından organik trafik kazanmak istiyorsanız altyapınızın da sağlam bir yapı üzerine kurulması gerekmektedir.

wordpress seo ayarları

Wordpress SEO ayarları nasıl yapılır?

  1. SEO İçin Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Optimize Edin
  2. WordPress SEO Eklentisi Kurulumu Yapın
  3. Site Kit by Google Eklentisi Kurulumu Yapın
  4. Site Haritası Oluşturup Search Console’a Ekleyin
  5. Blog Yazılarınızı SEO Uyumlu Hale Getirin!
  6. Dahili Bağlantıları Mutlaka Kullanın (Link Building)
  7. Görselleri ve Görsel Alt Metinlerini SEO için Optimize Edin
  8. Schema Ayarlarını Yapın
  9. Etiket sayfalarını NOindex Olarak Ayarlayın

Ayrıca web sitenizi düzgün bir şekilde optimize edebilmek için aşağıdaki tüm konularda gerekli donanıma sahip olmanız gerekiyor.

1. SEO İçin Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Optimize Edin

Wordpress SEO ayarı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan ilki kalıcı bağlantı ayarlarıdır. Wordpress kalıcı bağlantı ayarları konusunda birkaç farklı seçenek sunuyor. Bu bağlantı seçenekleri arasında size en uygun olanı seçerek SEO açısından başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Wordpressin kalıcı bağlantı noktasında standart olarak şu tarz URL’leri kullanır. Örneğin; www.osmanbaytemir.com/?p=123. Bu tarzdaki bir URL yapısı tabiki arama motoru optimizasyonu için uygun değildir.

kalıcı bağlantı ayarları

Arama motoru botlarının sayfa hakkında bilgi edindiği ilk yer kalıcı bağlantılar olduğu için bu kullanım içeriğiniz hakkında robotlara herhangi bir bilgi veremeyecektir. SEO açısından doğru olan bir link kullanmak istiyorsanız yazınıza verdiğiniz başlıktaki kelimelerin kalıcı bağlantıda kullanılması doğru bir seçenek olacaktır.

Üstelik  bu ayarlamaları yapmak oldukça kolay. Wordpress admin panel bölümünde bulunan “Ayarlar” kısmındaki “Kalıcı Bağlantılar” yolunu kullanarak size en uygun URL yapısını seçebilirsiniz. Benim kullandığım ayarı merak edenler için özel yapı : https://www.osmanbaytemir.com /%postname%/ olarak kullanıyorum.

Ufak bir ipucu: Yazı linklerinizi olabildiği kadar kısa tutmaya çalışın ve anahtar kelime içermesine özen gösterin. Çünkü arama motorları, kısa linkleri daha ön planda tutmaktadır.

2. WordPress SEO Eklentisi Kurulumu Yapın

Wordpress’in en güzel özelliklerinden birisi de nerdeyse her şey için bir eklenti bulunmasıdır. Bu eklentiler sayesinde SEO çalışmalarınız oldukça kolay olacaktır. Fakat bu eklenti bolluğu içerisinde de her eklentiyi kullanmak bazen olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sitenizin yüklenme hızının düşmesi, diğer eklentilerin çalışmasını engelleme ve güvenlik zaafları bu olumsuzluklardan birkaçıdır.

Ücretli ve ücretsiz birçok eklenti Wordpress için hazır konumda. Yapmanız gereken tek şey yönetici panelini giriş yaptıktan sonra sol bölümdeki, eklenti yeni ekle yolunu kullanarak eklentileri eklemek. Tabi bu işlemden sonra eklentileri de etkinleştirmeyi unutmayın. SEO çalışmalarınız için farklı eklentiler kullanacağınızdan dolayı bu eklentilerin nasıl kurulduğunu bilmek yararınıza olacaktır.

wordpress seo eklentisi kurulumu

Wordpress SEO eklentisi denilince akla gelen iki önemli eklenti gelmektedir. Bunlar All in One SEO Pack ve Yoast SEO’dur. Özellikle Yoast SEO Wordpress’i yeni kullananlar için oldukça kullanışlı bir eklentidir. Bu eklenti, içeriklerinizi ve sayfalarınızı en iyi şekilde optimize etmenizi sağlayacaktır. Üstelik son algoritma güncellemelerine de uyum sağlıyor.

Yoast SEO eklentisi aracılığı ile sahip olduğunuz tüm sayfalar ve blog yazıları için başlıklar, meta açıklamaları ve SEO uyumluluğu kontrolü yapabilirsiniz. Eklenti yazılarınızda eksik olan kısımları düzeltebilmeniz adına sizlere önemli düzeyde öneriler sunmaktadır.

Son olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta eklentilerinizin Wordpress güncellemelerine uyumlu olmasıdır. Uzun zamandır güncellenmeyen eklenti veya wordpress seo uyumlu tema, mevcut versiyon ile çalışmayabilir. Bu da çalışmalarınızda olumsuz etki yaratabilmektedir.

3. Site Kit by Google Eklentisi Kurulumu Yapın

Site Kit by Google eklentisi Google’ın Wordpress için geliştirdiği bir eklentidir. Bu eklenti ile en çok kullanılan google araçları tek kanalda toplanmıştır. Tüm bu araçları tek bir eklenti altında kendi panellerine gitmeden kullanmak mümkün. Üstelik Search Console ve Analytics bağlantılarını web sitenize herhangi bir kod parçası eklemeden saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Peki nedir bu Google araçları? Google Search Console, Google Adsense, Google Analytics ve Page Speed Insights. Tüm bu araçlar SEO için vazgeçilmez araçlardır. Bu araçlar sayesinde web sitenizin tüm kullanıcı ve gelir performans verilerine ulaşabilirsiniz.

Site Kit by Google eklentisi

Search Console ile kullanıcıların web sitenize nasıl ulaştığını, Analytics ile kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirdikleri davranışları, Adsense ile sayfanızdan elde ettiğiniz reklam gelirlerinizi, Page Speed Insights ile sayfanızın hızını ve performansını ölçebilirsiniz.

Peki site kit by Google nasıl kurulur? İlk olarak web sitenizin yönetici paneline girin. Açılan sayfanın sol bölümünde bulunan eklentiler bölümüne tıklayın. Ardından “eklenti ekle” seçeneğini kullanarak, arama motoruna “site kit by google” yazın ve aratın.

Orijinal google logosu olan eklentiyi bulun ve kurun. Kurulum gerçekleştikten sonra “ yüklü eklentiler” bölümünden eklentiyi etkinleştirmeyi unutmayın. Eklenti kurulumu yaptıktan sonra google hesabınız ile ilişkilendirerek search console ve analytics ayarlarınızı yapabilirsiniz. İlerleyen süreçte web sitenizin gelişimini bu iki araç yardımı ile kontrol edebilirsiniz.

4. Site Haritası Oluşturup Search Console’a Ekleyin

Google Search Console, Google tarafından site sahiplerine sunulan ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde web sitenizin arama motorlarındaki performansını görebilirsiniz. Bu araçtaki verileri ve raporları kullanarak web siteniz ile ilgili iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Ayrıca bu araç ile web sitenizi hangi anahtar kelimeler kullanılarak ziyaret edildiğini, hangi anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuz gibi verilere de ulaşabilirsiniz.

Search Console’u web sitenize eklemenin birkaç yolu vardır. Bu yollardan ilki, izleme kodunu manuel olarak yüklemektir. Ufak bir kod parçasını yönergelere uyarak dakikalar içerisinde yükleyebilirsiniz. Dilerseniz web geliştiricinizden de yardım alarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Diğer yol ise yukarıda belirttiğimiz site kit by Google eklentisini kullanmak.  Bu eklenti sayesinde çok kolay bir şekilde web siteniz ile Search Console bağlantısı gerçekleşmiş olur. Bağlantı gerçekleştikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem site haritası oluşturmak ve bu haritayı Search Console’a göndermektir.

search console site haritası ekleme

Yoast SEO ayarlarında sitenize ait site haritasını bulabilirsiniz. Site haritası özelliği yoast seo eklentisi ile birlikte gelmektedir. Farklı bir site haritası eklentisi kullanmak isterseniz yoast seo ayarlarından site haritası özelliğini kapatabilirsiniz. Search Console içerisinde yer alan “Site Haritası” ekleme seçeneği ile site haritase ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlem gerçekleştikten bir süre sonra site haritanız araç içerisinde görüntülenecektir.

wordpress site haritası oluşturma

Bu haritada sitenizdeki linklerin sayısını, dizine eklenen bağlantılarınızı, görsellerinizi ve birçok farklı veriyi görebilme imkanına sahipsiniz. Eğer sitenizde ve haritada bir hata bulunması durumunda Search Console size bu hatayı bildirecek ve hatanın nerede olduğunu da gösterecektir. Bu kolay ve basit yöntem ile hataları düzelterek web sitenizi iyileştirmek sadece dakikalar sürecek.

5. Blog Yazılarınızı SEO Uyumlu Hale Getirin!

SEO çalışmalarının vazgeçilmezlerinden biri de SEO uyumlu blog yazılarıdır. Arama motorlarından organik trafik çekmenin en avantajlı yollarından biridir. Yoast SEO eklentisi bu konuda size yardımcı olsa da, tek başına hiçbir zaman başarı sağlayamaz. Çalışmalarınızdan maksimum başarı elde edebilmeniz için gerekli anahtar kelime araştırması yapmanız ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kaliteli bir içeriğin olmazsa olmaz özellikleri vardır. Bunların ilki özgün olmasıdır. Kopya içerikler Google’ın gözünde her zaman olumsuz sonuçlar doğurur. Sayfanızın ve hatta web sitenizin spama düşmesine neden olur. Bunun önüne geçebilmek için içeriklerinizi her zaman kendi cümlelerinizle yazmalısınız. Wordpress seo teknikleri açısından anahtar kelime araştırması oldukça önemlidir.

wordpress seo teknikleri

Anahtar kelime araştırması da Wordpress SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Anahtar kelime araştırması yaparken ziyaretçilerin arama yaptığı konular üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekir. Sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeleri de göz önünde bulundurmalısınız.  Bunun için kendinize bir anahtar kelime listesi hazırlayabilirsiniz. Bunun için Google trends, neil patel veya Google ads anahtar kelime planlayıcı araçlarını kullanabilirsiniz.

Yazılarınız için belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeriğin içerisinde belirli sayıda kullanmanız gereklidir. Bunun amacı ise arama motoru robotlarının yazınızın içeriğini anlayabilmesi ve kullanıcılara uygun içeriği gösterebilmesini sağlamaktır. Tabi içeriklerinizin arama motorları tarafından önerilmesini sağlarken çok fazla anahtar kelime bulundurmaktan kaçınmalısınız. Yani arama motorları için değil kullanıcılar için içerik oluşturmalısınız.

Başlıklar ve meta açıklamaları, SEO uyumlu blog yazılarınız için bir diğer önemli özelliklerindendir. Başlıklar kullanıcıların dikkatini verdiği ilk noktadır. Bu yüzden yazı başlığı ve SEO başlığınız mutlaka dikkat çekici olmalı ve anahtar kelime içermelidir.

Meta açıklamaları ise, yazınızın bir bakıma özeti gibidir. Arama motorlarında SEO başlıklarının altında bulunan bu açıklamalar kısmında da mutlaka yazınızın anahtar kelimesini kullanmalısınız. Çünkü arama motorları bu açıklamaları da SEO kriteri olarak değerlendirmektedir.

Tüm bu özellikler, Yoast SEO eklentisi sayesinde kuralına uygun şekilde yapabilirsiniz. Yazınızdaki anahtar kelime yoğunluğu, başlık ve açıklamalarda anahtar kelime kullanımı ve olması gereken karakter sayısı gibi kriterleri bu eklenti sayesinde optimize edebilirsiniz. Ayrıca bu eklenti ile başlık, açıklama ve yazınızın kullanıcılar tarafından nasıl göründüğüne de size göstermektedir.

6. Dahili Bağlantıları Mutlaka Kullanın (Link Building)

Arama motorları sayfalarınıza bir skor verir ve bu sayfa otoritesi olarak kabul edilir. Bu skoru yüksek tutmak oldukça önemlidir. Bu skoru belirleyen faktörler tam olarak bilinmese de dahili bağlantılar bu konuda oldukça önemli rol oynar.

Ayrıca sayfalarınız arasındaki alaka düzeyini artırmanın en iyi yolu da yine dahili bağlantılardır. Dahili bağlantılar sayesinde kullanıcıların web sitenizde daha verimli bir zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi alışkanlık haline getirerek web sitenizde daha çok sayfanın ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. İçeriklerinize en az bir adet dahili bağlantı eklemeyi unutmayın!

Üstelik bu bağlantıları eklemek de Wordpress altyapısında oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey bağlamak istediğiniz linki belirleyerek araç çubuğundaki ekleme butonu yardımıyla işlemi gerçekleştirmek. Ekstra bir ipucu: dahili bağlantıların yeni sekmede açılmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

7. Görselleri ve Görsel Alt Metinlerini SEO için Optimize Edin

Wordpress SEO teknikleri konusunda yapmanız gereken bir diğer işlem ise görselleri ve görsel alt metinlerini optimize etmek. İçeriklerde görsel veya medya kullanmak içeriklerinizi daha ilgi çekici hale getirir. Görsel veya medya kullanılmadan yazılan bir yazı tabiri caizse oldukça kuru bir görünüme sahip olacaktır. Bir içeriği görsellerle desteklemek her zaman dikkat çeker.

Görsel veya metin kullanırken herhangi alakasız bir materyali kullanmak basite kaçmak olacaktır. İçeriğe uygun bir görsel her zaman SEO açısından da olumlu bir etki yaratacaktır. Bu konuda yapılması gereken ilk işlem görsel veya medya ögenizin adını içeriğe uygun olarak optimize etmektir. Örneğin; Wordpress SEO rehberi içeriğiniz için kullanacağınız görselin adını “/görsel.jpg” yapmak yerine “wordpress-seo-rehberi.jpg” yapmak SEO için de uygun olan bir kullanımdır.

Görsel isimlerini SEO uyumlu yaptıktan sonra yapılması gereken diğer olay görsel alt metinlerini düzenlemektir. Görsellerinize alt metin eklemek, arama motorlarına içeriğiniz ve görselleriniz hakkında bilgi vermektir. SEO uyumlu görseller hazırlayıp, içeriklerinizde yayınlamanız, arama motorları tarafından her zaman artı puan olarak hanenize yazılmaktadır.

8. Schema Ayarlarını Yapın

Schema, içeriklerinize ve sayfalarınıza bir bağlam eklemektir. Bu bağlam ile SEO çalışmalarınızı geliştirerek arama sonuçlarında yüksek sıralarda bulunabilirsiniz. Schema biçimlendirmesi, Google’ın içeriğinizi anlaması ve farklı şekillerde kullanılması olarak da açıklanabilir. Böylece sayfanız gösterim aldıkça tıklanma oranınız da aratacaktır.

9. Wordpress SEO etiket sayfalarını NOindex Olarak Ayarlayın

Wordpress farklı sayfa sınırlandırılmaları kullanmaktadır. Bunlardan biri de etiketlerdir. Etiketler genelde küçük konulara odaklıdır ve nadiren kullanılmaktadır. SEO açısından da çok fazla değeri yoktur. Yani arama motorlarından trafik almanıza pek katkı sağlamamaktadır.

Bu yüzden bu etiket sayfalarını “NOindex” olarak ayarlayabilirsiniz. Yani bu sayfaların dizine eklenmemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Yoast SEO > Arama Görünürlüğü > Kategoriler > Etiketler (post tag) > Etiketler arama sonuçlarında gösterilsin mi? seçeneğini hayır olarak ayarlayabilirsiniz. Bir etiket altında listelenen içerikleriniz, başka etiketlerinde altında listelenebildiği için “ yinelenen içerik” olarak kabul edilebilir. Bunun önüne geçmek için etiket sayfalarınızı aramam motoru erişimine kapatmalısınız.

Wordpress Seo Teknikleri Değerlendirme

Wordpress alt yapısı SEO dostu bir altyapıdır. Bu yüzden milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcı dostu olması tabi ki tercih edilmede önemli bir faktör olsa da sunduğu eklentiler bu altyapıyı daha da önemli hale getiriyor. Özellikle SEO çalışmalarınıza oldukça büyük etki edecek bu eklentiler sayesinde rakiplerinizle yarışabilir hale gelecek, hatta onların önüne geçebileceksiniz.

Yukarıda açıkladığımız tüm işlem ve taktikleri kendiniz de yapabildiğiniz gibi bir uzmandan da yardım isteyebilirsiniz. Profesyonel bir Wordpress SEO uzmanı ile çalışmak veya destek almak isteseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Osman Baytemir Wordpress SEO hizmeti sayesinde rakiplerinizi geride bırakın!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu