SEO

Site içi SEO Nedir? Optimizasyon Kılavuzu

Sahip olduğunuz web sitesini, kullanıcılara ve arama motorlarına göre optimize etme çalışmalarının tamamı site içi SEO (on page SEO) nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Site içi SEO çalışmalarında web sayfasının üst sıralarda yer alabilmesi için kullanıcı deneyimi araştırmalarından sayfa başlıklarına kadar tüm site içeriği ve dahili bağlantıları optimize edilir.

Bu çalışmalar başta Google ve Yandex arama motoru olmak üzere, tüm arama motorlarında arama sonuçlarında üst sıralarda olmayı hedeflemektedir. On Page SEO çalışmaları sayesinde web sitenizdeki içerikleri düzenleyerek kullanıcıların dikkatini çeken kaliteli içerikler üretebilirsiniz. Burada amaç varolan içeriklerden farklı veya daha kaliteli içerikler üretmektir.

Aşağıda yer alan site içi optimizasyon adımlarının tamamını uyguladığınızda kusursuz bir içeriğe sahip olabilirsiniz. Eğer kusursuz bir içeriğe sahip olmanız üst sıralarda yer almanız için hala yeterli değilse site dışı SEO çalışmasına yönelebilirsiniz. Site dışı SEO çalışmaları arama motoru optimizasyonu sürecini hızlandıracaktır.

Site içi SEO Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Artık site içi SEO’nun neden önemli olduğunu anladığınıza göre, web sitenizde yer alan içeriklerinizi optimize etmeye veya SEO uyumlu makaleler yazmaya başlamanın zamanı geldi. Site içi SEO nasıl yapılır gelin hep birlikte optimizasyon yapalım.

Şimdi gelin site içi SEO nasıl yapılır maddeler halinde açıklayalım;

  • Site içi SEO uyumlu içerikler oluşturun
  • Anahtar kelime araştırması yapın
  • SEO uyumlu başlık ve meta açıklaması yazın
  • SEO uyumlu URL ve SSL kullanın
  • Site hızı optimizasyonu yapın
  • Kullanıcı deneyimi (UX) araştırmaları yapın
  • İçeriklerinizde görsel veya video kullanın
seo uyumlu içerik oluşturmak

Site içi SEO Uyumlu İçerikler Oluşturun

SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta özgün içerik taraması yapmaktır. Arama motorlarının yapılan arama sonuçlarında ilk sayfada yer alabilmeniz için kopya içerik kullanmamalı kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Özgün içerikler için benim tavsiyem sayfa içeriğinin girişini 3 paragraftan oluşturmanız ve kısa paragraflar oluşturmanız yönündedir.

İçeriğiniz en az 320 kelime olmalıdır ve içeriğinizde yer alan anahtar kelime yoğunluk oranı %3 düzeyini geçmemelidir. Anahtar kelimeniz içeriğinizin ilk 100 kelimesi içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Ayrıca anahtar kelime makalenin son 50-100 kelimesi arasında da yer almalıdır.

SEO uyumlu içerikler noktasında 1500 kelimeden fazla kelime içeren içeriklerin her zaman daha fazla ziyaret edildiğini biliyor muydunuz? Tabi ki burada önemli olan nokta kelime sayısının fazla olması değil. Aynı zamanda içeriğiniz özgün ve kaliteli olmalı. Burada benim size önerim bir içerik yazmaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelimenize ait ilk 10 sırada yer alan sitelere bakarak metin uzunluğunuzu belirlemeniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması, mevcut içeriğiniz, videolarınız veya görselleriniz için bir veya birden fazla kelimeye sahip olan popüler kelime öbeklerinin bulunması işlemidir. İçeriklerinizde yer alan popüler olan anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar ile etkileşime geçebilir, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmaları yaparken rakiplerimizin anahtar kelimelerini inceleyebilir aynı anahtar kelimeyi içeren özgün içerikler üretebiliriz. Semrush veya Ahrefs aracını kullanarak rakiplerinizi araştırabilir anahtar kelimeler hakkında fikirler edinebilirsiniz. Eğer yeni bir siteye sahipseniz mutlaka uzun kuyruklu yani iki üç kelimeden oluşan anahtar kelimeler ile işe başlamalısınız.

anahtar kelime araştırması

Önemli olan bir diğer konu Arama niyeti konusudur. Bu noktada arama niyetine uygun içerikler üretebilmek adına belirlediğiniz anahtar kelimenizi Google da arayarak ilk sayfada yer alan içerikleri inceleyin.

Örneğin kot pantolon kelimesi için arama yaptığımızda karşımıza e-ticaret siteleri çıkacaktır. Kot pantolonun ne olduğunu anlatan bir içerik arama niyetine uymamaktadır bu nedenle listelemede yer almayacaktır. Arama sonuçlarında yer alabilmek için, arama niyetine uygun ve popüler anahtar kelimelerimizi içeren özgün içerikler üretmeliyiz.

Anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla bilgi için Anahtar Kelime Bulma Yöntemleri başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklaması Yazın

Site içi SEO (On-Page) açısından en önemli faktörlerde bir diğeri ise SEO uyumlu başlık tagıdır. Dolayısı ile odaklandığınız anahtar kelimeyi sayfanızda başlık olarak kullanmak ve kullanırken de olabildiğince başta kullanmak arama sonuçlarında sayfanızın üst sıralarda yer alabilmesi için oldukça önemli.

seo uyumlu başlık ve meta açıklama

Sayfa başlığı nasıl oluşturulacağı tam olarak konuyu ve makaleyi tümüyle kapsayacak etkili bir başlık oluşturmaktan geçer. Google uyumlu H1 etiketi başlık için başlığınızın 60 karakterden uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca başlık etiketlerinin niteleyici sıfatlar taşıması gerekmektedir. Bu konuda eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız olur ise SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklaması yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Meta açıklama uzunluğunun 160 karakterden uzun olmamasına dikkat etmeli açıklamalarda meta anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

SEO Uyumlu URL ve SSL Kullanın

Google tarafından yapılan açıklamalara göre SEO uyumlu url yapısını ayarlamak için url içerisinde yer alan ilk 3 kelimeye dikkat etmelisiniz. İçerikler incelenirken URL parametrelerinde 3. Anahtar kelimeden sonra ki parametreler kendisinden önceki kelimelere göre daha az dikkate alınıyor.

İyi şekilde ayarlanmış url ler için “osmanbaytemir.com/p=222” bu tarz url kullanımından kaçınmalısınız. Kullanılması gereken url yapısı şu şekilde “osmanbaytemir.com/seo-nedir” olmalıdır.

HTTPS (HyperText Aktarım Protokolü Güvenliği), kullanıcıların web sitelerini ziyaret ettiği mobil cihaz veya bilgisayar ile internet sitesi arasında verilerin gizliliğini korumaya yarayan internet iletişim protokolüdür. SSL sertfikası aracılığı ile https link yapısına sahip olabilirsiniz.

Bu nedenle güvenilir link yapısı için hosting firmanızdan SSL sertifikası satın almalı veya ücretsiz SSL sertifikası içeren hosting paketleri kullanmalısınız. SEO Uyumlu URL Kullanım Kılavuzu yazımızı inceleyerek link yapınızı SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Site Hızı Optimizasyonu Yapın

Site hızı belirli bir web sayfasına ait içeriğin tam olarak görüntülenebilmesi için geçen süreyi belirttiğinden sayfa yükleme hızı olarak da adlandırılır. Google ın yaptığı açıklamada site hızı kriterinin Google sıralama kriterleri arasında olduğu ve sıralamalara olumlu veya olumsuz olarak direkt etki ettiği dile getirildi.

Site içi SEO için sayfa yüklenme hızı tam olarak kullanıcı deneyimine büyük ölçüde etki ediyor. Kullanıcı deneyimi araştırmalarına göre insanlar üç saniyeden uzun sürede açılan internet sitelerini hemen terkediyor. Bu durum web sayfasının hemen çıkma oranını yükselterek arama sonuçlarında gerilemesine neden oluyor.

google pagespeed

Amazon tarafından yapılan açıklamada sayfa yüklenme süresi için yaşanan bir saniyelik bir kayıp şirketin yılda 1,6 milyar dolar kaybetmesi olarak sonuçlanıyor.

Google pagespeed insights aracılığı ile sayfa hızınızı kontrol edebilir burada yer alan önerileri uygulayarak sayfa yüklenmesini hızlandırabilirsiniz. Bu araç yardımıyla web site hızı ve mobil site hız testi yapabilmeniz mümkün. Eğer sizde benim gibi wordpress kullanıyorsanız, wp rocket eklentisi yardımı ile sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi ( UX ) Araştırmaları Yapın

Kullanıcı deneyimi, sitenize gelen ziyaretçilerin sitede gerçekleştirdiği eylemlere yön vererek kullanıcıları belirlediğiniz hedeflere en kısa sürede yönlendirmeyi planlama sürecidir. Kullanıcı deneyimi tasarımının temel amacı kullanıcı dostu web siteler oluşturmaktır.

Kullanıcı deneyimi çalışmalarında hedeflediğiniz dönüşümler üzerine stratejiler oluşturulur ve bu stratejiler üzerine planlanan dönüşüm oranları artırılmak için web sitenizde kullanıcı dostu düzenlemeler yapılır. E ticaret siteleri için bu dönüşüm oranları çoğu zaman kullanıcının ürün sayfası ziyareti ve satın alma arasındaki ilişki göz önünde bulundurulur.

yandex metrica kullanıcı deneyimi

Sitenizde en çok çıkış yapılan sayfalar Yandex Metrica aracılığı ile tespit edilerek, çıkışların nedenleri bulunur ve sayfalarda kullanıcılar daha fazla kalması için düzenlemeler yapılır. Sizde hemen çıkma oranını düşürmek ve dönüşüm oranlarını artırmak için sitenizde düzenlemeler yapmalısınız.

Tüm bu işlemleri dijital pazarlama araçlarından yandex metrica veya hotjar aracılığı ile ısı haritaları oluşturarak yapabilirsiniz. UX tasarımı araçları ile ziyaret edilmeyen web sitesi sayfalarınızdan ve sitenizde yer alan gereksiz butonlardan kurtulabilirsiniz.

İçeriklerinizde Görsel veya Video Kullanın

Kullanıcıların dikkatini çeken içerikler oluşturmak ister misiniz? Bunun için sitenizde görseller veya video kullanın. Bu sayede “hemen çıkma oranını” düşürebilir ve daha yüksek etkileşime sahip olabilirsiniz.

İçeriklerinizde kullanılan videolar ve infografik tarzı görseller son birkaç yıldır en iyi dijital pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Ziyaretçilerin içeriğinizi beğenmesi, paylaşması veya yorum yapması içeriğinizin multimedya zenginliği ile doğru orantılıdır.

Multimedya kullanımında dikkat etmeniz gereken nokta, multimedyayı sitenize yüklerken grafik veya video ismini mutlaka anahtar kelimeleriniz ile eşleşecek şekilde kaydederek yükleyin. Arama motoru tarayıcıları video içeriklerinizi okuyamayacağu için mutlaka video içerikler için çeviri eklemelisiniz.

On-Page-SEO-Nedir

Bilgilerin gösterişli ve bir o kadar okunması kolay bir hale getirilerek grafik haline dönüştürülmesine infografik denmektedir. İnfografik kullanımına özen gösterirken mutlaka en önemli veriler için görseller paylaşın.

Karmaşadan uzak net ifadeler içeren görseller kullanın. Tarayıcılar görsellerdeki metinleri okuyamayacağı için mutlaka görsellere açıklama ekleyin.

Sitenize yüklediğiniz görseller veya videoların boyutunun yüksek olmaması ve sayfa hızınızı azaltmaması için mutlaka optimizasyonlar yapın. Bu noktada eğer sizde benim gibi Wordpress kullanıyorsanız Wp-optimize eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti görsellerinizin kalitesini kaybetmeden boyutlarının küçültülmesini sağlıyor.

Site içi SEO konusunda daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımdan veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Çok değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. En kısa sürede yönlendirmeleriniz doğrultusunda kontrollere başlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu