SEO

SEO Nedir, Doğru SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapı olarak, Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitenizin arama motoru sonuçları listesinde üst sıralara gelebilmesi için uyması gereken kurallara göre optimize edilmesi işlemi SEO nedir sorusunun yanıtı niteliğindedir.

Doğru SEO çalışması süreci sitenizin arama motorlarına kaydedilmesi ile başlar. Organik trafik elde edilebilmesi için öncelikle web sitesi için anahtar kelime analizi yapılır. Anahtar kelimemizi seçerken arama sonuçlarında yer alabilmesi için öncelikle arama hacminin yüksek olduğu ve rekabetin yüksek olmadığı uzun kuyruklu kelime grupları tercih edilmelidir.

Site içi SEO çalışmasını destekleyici bir dış SEO çalışması politikası izlenmeli ve iç SEO nun backlinkler ile desteklenmesi gerekmektedir. Arama motoru algoritmaları için yapılacak rakip analizleri söz konusu olduğunda ise rakip internet sitelerin içerikleri incelenmeli sitemizde olması gereken içeriklerin analizi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

SEO Ne Demek?

Şimdi gelin SEO ne demek? hep beraber ele alalım. Google, Yandex ve Bing tarzı arama motorlarında yapılan aramalarda web sitelerinin arama sonuç listesinde üst sıralarda yer alabilmesi için kurallar dahilinde yapılan çalışmaların tamamına arama motoru optimizasyonu yani SEO denir.

Örnek vermek gerekirse “sponsorlu reklam nedir” anahtar kelime grubu için Google da arama yaptığınızda en fazla organik trafik alan web siteler arama sonuç listesinde ilk sıralarda yer alan sitelerdir. Optimizasyon çalışmalarında amaç reklam harcaması yapmadan ilk sıralarda yer alarak organik trafik elde etmektir.

Optimizasyon araçları yardımı ile gerçekleştirilecek olan bu analizler çerçevesinde web sitenizi üst sıralara çıkaracak bir arama motoru optimizasyonu planı oluşturulmalıdır.

Doğru SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi gelin Doğru SEO nasıl yapılır? konusunu inceleyelim. İsminden de anlaşılacağı üzere, web projelerinin yapılan aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma modeli olarak nitelendirebiliriz.

Google’dan organik trafik elde etmenin en ucuz yolu yüksek kaliteli bir site olduğunuzu Google’a ispatlamak ve kullanıcı deneyimini artırmaktır. Genel olarak SEO çalışması süreci ilk etapta web sitesi analiz edilmesi ve sıralama performansının değerlendirmesi ile başlamaktadır. Ardından sitenizde varsa teknik hatalar giderilir ve bununla birlikte Google cezalarınızın kaldırılması işlemi ile süreç devam eder.

Arama motoru optimizasyonu çalışmasının ikinci etabında site kullanılabilirliğinin artırılması ve site hızı problemlerinin çözümü işlemleri yapılır. Kullanıcı deneyiminin artırılması insanların sitenizde geçirdiği vakti artırarak üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Bu işlemlere paralel olarak sektörünüz adına rakip araştırması ve anahtar kelimeler araştırması yapılmaktadır.

Çalışmanın üçüncü etabında web sitenizin içerdiği sayfalara yönelik sayfa başlığı, alt başlıklarda yer alan anahtar kelimeler incelenir. Meta açıklama etiketi optimizasyonu işleminin ardından dahili Link ve Site Mimarisi Optimizasyonu işlemleri gerçekleştirilir. Marka bilinirliği açısından sosyal medya içerikleriniz kontrol edilir.

SEO çalışmasını dördüncü ve son etabında web sitelerinin site haritası Google’a bildirme işlemi yapılır. Yandex Metrica aracılığı ile kullanıcı deneyimi araştırmaları ve sosyal medya reklamları ile düşük bütçeli reklamlar sayesinde yönlendirmeler yapılır.

Yapılan tüm bu işlemler emin olun arama motoru sonuçları listesinde ilk sayfalara gelebilmeniz için gereklidir ve doğru bir planlama ile yapılmalıdır.

site içi seo nedir

Site içi SEO Nedir?

Web sitenizin tüm sayfalarının Google, Yandex veya Bing benzeri arama motorları tarafından hızlı bir şekilde taranabilmesi için yapılması gereken çalışmaların bütünü iç seo nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Eğer yeni bir web sitesine sahipseniz Search Engine Optimization çalışmasına öncelikle site içi SEO optimizasyonu ile başlamanız gerekir.

Yani site içi SEO yu; kişilerin yaptığı arama sonrasında Google sonuçlar sayfasında sitenizi bulması sonucu sitenizde aradığı içeriği kolayca bulmasını sağlamak için her sayfada yapılması gereken arama motoru ayarları olarak ifade edilebiliriz.

Site içi SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında üst sıralara gelebilmeniz için öncelikle site içerisinde site içi SEO optimizasyonu nasıl yapılır? Bunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Şimdi sizlere web siteniz için Google ın kriterlerine göre site içi optimizasyon kriterlerini anlatacağım. Site içi SEO nasıl yapılır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

SEO Uyumlu URL Kullanmak

Google tarafından yapılan açıklamalara göre SEO uyumlu url yapısını ayarlamak için Google botları tarafından web sitesi kontrol edilirken dikkate alınan URL parametreleri içerisinde yer alan ilk 3 kelimeye dikkat etmelisiniz. İçerikler incelenirken URL parametrelerinde 3. Anahtar kelimeden sonra ki parametreler kendisinden önceki kelimelere göre daha az dikkate alınıyor.

seo uyumlu link

Url yapısında dikkat edilmesi gereken ve yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de anahtar kelime içermeyen url yapısıdır. İyi şekilde ayarlanmış url ler için “osmanbaytemir.com/p=222” bu tarz url kullanımından kaçınmalısınız.

Kullanılması gereken url yapısı şu şekilde “osmanbaytemir.com/seo-nedir” olmalıdır. Burada tek bir anahtar kelime hedeflendiği için bu şekilde url yapısı ayarlanmıştır.

Arama motoru uyumlu Url nasıl oluşturulur? Eğer merak ediyorsanız SEO Uyumlu URL Kullanım Kılavuzu yazımızı okuyabilirsiniz. Arama sonuçlarında  yer alabilmek için sizde url yapınızı kontrol etmeli Google formatlarına uygun seçimler yapmalısınız.

SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklaması

Site içi SEO (On-Page) açısından en önemli faktörlerde bir diğeri ise SEO uyumlu başlık tagıdır. Dolayısı ile odaklandığınız anahtar kelimeyi sayfanızda başlık olarak kullanmak ve kullanırken de olabildiğince başta kullanmak arama sonuçlarında sayfanızın üst sıralarda yer alabilmesi için oldukça önemli.

SEO başlığı seçimi oldukça önemli bir etkendir. Sayfa başlığı nasıl oluşturulacağı tam olarak konuyu ve makaleyi tümüyle kapsayacak etkili bir başlık oluşturmaktan geçer. Yani başlığınızı anahtar kelime yığını ile doldurmak yerine tek bir cümlede makale içeriğini açıklamalısınız. Google uyumlu başlık için başlığınızın 60 karakterden uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

seo uyumlu meta açıklama

Tam olarak Serp te yer alabilmeniz için Meta açıklaması Search Engine Optimization çalışmalarında önem verilmesi gereken bir kriterdir. Meta açıklama uzunluğunun 160 karakterden uzun olmamasına dikkat etmeli açıklamalarda meta anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz. Daha fazla bilgi için SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklaması yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer sizde benim gibi e ticaret sitesi veya web sitesi için Wordpress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini kurarak ve önerilerini takip ederek arama motoru optimizasyonu uyumlu başlık ve meta açıklaması için uygulamalar yapabilirsiniz.

seo uyumlu içerik

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır

Başlık ve meta açıklaması uyumlama işlemi yaptıktan sonra SEO uyumlu içerik nasıl yazılır şimdi yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşacağım. Öncelikle anahtar kelime araştırması yapmalı ve anahtar kelimenizi belirlemelisiniz. Eğer yeni bir web sitesine sahipseniz anahtar kelimeniz uzun kuyruklu olmalıdır ve yerel ifadeler içermelidir.

SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta özgün içerik taraması yapmaktır. Arama motorlarının yapılan arama sonuçlarında ilk sayfada yer alabilmeniz için kopya içerik kullanmamalı kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Özgün içerikler için benim tavsiyem girişi 3 paragraftan oluşturmanız ve kısa paragraflar oluşturmanız yönündedir.

İçeriğiniz en az 320 kelime olmalıdır ve içeriğinizde yer alan anahtar kelime yoğunluk oranı %3 düzeyini geçmemelidir. Anahtar kelimeniz içeriğinizin ilk 100 kelimesi içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Ayrıca anahtar kelime makalenin son 50-100 kelimesi arasında da yer almalıdır.

İçeriğinizde mutlaka görsel kullanmalısınız ve kullandığınız görsellerin en az bir tanesi konuya ait anahtar kelime alt etiketi içermelidir. Anahtar kelimeniz Kalın, İtalik veya Altı çizili olarak içeriğinizde bulunmalıdır.

Görselleriniz ne kadar özgün ve ilgi çekici olursa görsel aramalarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Site İçi SEO Nedir? Optimizasyon Rehberi sayesinde sizlerde içeriklerinizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Google ın yaptığı açıklamalara göre arama motoru optimizasyonu açısından anahtar kelimeniz H1 etiketi içerisinde yer almalı ve başlık H1 alt etiketi özgün olmasına dikkat etmelisiniz. İçeriğinizde anahtar kelimenizle ilgili farklı bir makalenizden alınmış bir giriş linki ve farklı bir makalenize yönlendirilen bir çıkış linki yer almalıdır.

Son olarak SEO uyumlu içerik kesinlikle benzersiz, kaliteli ve arama amacına uygun yazılmalıdır. Yemek tarifinden örnek verecek olursak revani tarifi olarak arama yapan bir kişi muhtemelen revani yapmak için bir arama yapmıştır. Revaninin tarihçesini anlatan veya satışını yapan bir içerik arama amacına uygun değildir.

site dışı seo etkileyen faktörler

Dış SEO Nedir

Dış SEO web sitesi için yapılan iç SEO çalışmalarını destekleyici nitelikte farklı internet sitelerinden anahtar kelime veya görseller yolu ile link alma işlemidir.

Sitenize dış link alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta link aldığınız sitenin içeriği sizin sitenizle uyumlu olmasıdır. Arama motoru optimizasyonu backlink çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta alınan backlinklerin tamamının belirli bir süreye yayılarak alınması gerektiğidir.

Backlink almak, basit bir örnek verecek olursak adres tarifine benzer. Az bilinen bir işletme iken insanların sizin konumunuzu tarif etmesi, size tavsiyeler ile müşteriler yönlendirmesidir. Diğer bir tanımıyla off page seo google ın dilinde sitenizin arama motorları tarafından bilinmesini sağlayan marka bilinirliği oluşturması sürecidir.

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Tüm bu çalışmalar her ne kadar zaman ve emek gerektirse de reklamlara sürekli para ödemekten daha avantajlı görünüyor. Şimdi gelin dış SEO nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim.

Site dışı SEO çalışmasını uygularken en popüler yollarından biri backlink almaktan geçiyor. İnternet sitelerinden link alırken kullanabileceğiniz bir çok seçenek var. Haber sitelerinden tanıtım yazıları, forumlarda içerik paylaşımı ve yorumlar sayesinde blog sitelerinden alınan link sadece bunlardan birkaç tanesi.

Güvenlik, bir web sitesinin Google sıralamasında üst sıralarda yer alabilmesi için giderek daha önemli bir faktör haline gelmektedir. Google, ziyaretçiler için güvenli bir siteniz olup olmadığını güvenilir olan sitelerden almış olduğunuz kaliteli geri bağlantılar sayesinde tespit etmektedir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta spam niteliği taşıyan siteler. Sitenize dış link alırken alınan backlinklerin kaliteli sitelerden alınmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde backlink sitenize yarardan çok zarar verecektir.

Çok fazla backlink konusuna odaklanmak yerine, kaliteli içerikler oluşturmaya ve aynı zamanda kullanıcıların sizinle iletişime geçmesini sağlayıcı etkileyici yöntemler geliştirmeye özen göstermelisiniz. Dış Seo hakkında daha fazla bilgi almak için Backlink Nedir? Backlink Türleri Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli site dışı arama motoru optimizasyonu faktörlerinden bir diğeri, beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal medya sinyalleridir. Arama hacmini artırmak  ve üst sıralarda yer almak söz konusu olduğunda, sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir.

Ne kadar çok kaliteli içerik yayınlarsanız, insanların içeriğinizi sosyal medya kanallarında paylaşma olasılığı ve sitenize gelen ziyaretçiler de o ölçüde artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu