İnstagramSosyal Medya

Instagramda Satış Yapmak İçin 15 İpucu

Instagramda satış yapmak, günümüzün en fazla tercih edilen iş fikirlerinden birisi haline geldi. Milyonlarca insanın kullandığı bu platformda da ürün veya hizmet satışı yapmak doğru bir tercih olsa gerek. Instagramın reklam olanakları ve kendi platformu üzerinden satış imkanı sağlaması sayesinde, e ticaret sektörü için de vazgeçilmez bir pazarlama alanı doğmuş oluyor.

Sadece instagram profiline sahip olmak, instagram üzerinden satış yapmak için yeterli olmuyor. Markanızı en iyi şekilde temsil edecek, güvenilir olmanızı sağlayacak ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak bir takım çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Bizler de bu yazımızda sizlere, instagramda nasıl satış yapılır sorusunun cevabını ve instagramda satış yapmak için bilmeniz gereken tüm ipuçlarını anlatacağız.

Instagramda Satış Yapmak İstiyorum Diyenlerden misiniz?

Instagramda satış yapmak istiyorum diyenlerdenseniz bu popüler platformun size sunduğu özellikler gerçekten inanılmaz. Günlük 400 milyon kişinin ziyaret ettiği bu uygulama sayesinde sektörünüze ait hedef kitleye en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Özellikle bir eticaret siteniz varsa, satış rakamlarınızı instagram üzerinden arttırabilirsiniz. Bu platformu kullanarak e ticaret sitenize trafik yönlendirerek kullanıcıları web sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Instagramda satış yapmak veya instagram’da satış arttırmak isteyenler! Yazımızın devamında belirttiğimiz ipuçları sayesinde yüksek satış rakamlarına ulaşabilmeniz çok da zor olmayacak. Vakit kaybetmeden instagramda satış yapmak için bilmeniz gereken 15 ipucunu sizlerle paylaşalım.

instagramda satış arttırma

Instagramda Satış Yapmak için 15 Önemli İpucu

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi sadece bir profile sahip olmak satış yapmak için yeterli değildir. Hem satış yapmadan önce hem de satış yapmaya başladıktan sonra yapmanız gereken birçok işlem ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu işlemleri ve önemli noktaları maddeler halinde söyleyecek olursak:

 • İşletmeniz veya markanız için işletme hesabı açın.
 • Hesabınız herkes tarafından görülebilir olsun.
 • İletişim bilgilerinizi profilinize mutlaka ekleyin.
 • SEO Dostu kullanıcı adı seçin.
 • Biyografi bölümüne özen gösterin.
 • Öne çıkan hikayeler bölümünü düzenleyin.
 • Kaliteli fotoğraflar paylaşın.
 • İçerik açıklamalarında özgün ve yönlendirici olun.
 • Tüm gönderileriniz için etiket kullanın.
 • Alakalı hesaplara günde en az 10 yorum bırakın.
 • Tüm yorumlara cevap verin.
 • Günde en az bir adet post paylaşın.
 • Instagram story özelliğini kullanın.
 • Günde en az 1 hikaye paylaşın.
 • Düzenli aralıklar ile çekilişler düzenleyin.

İşletmeniz veya Markanız İçin İşletme Hesabı Açın

Kişisel hesaplardan ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmek oldukça zordur. Bu yüzden instagram üzerinden satış yapmak için mutlaka bir işletme hesabı açmalısınız. Çünkü bir işletme hesabı markanızın imajını daha iyi bir şekilde yansıtacaktır. İsterseniz sıfırdan bir işletme hesabı oluşturabilir ya da kendi kişisel hesabınızı işletme hesabına çevirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak da oldukça basit.

 • İlk olarak instagram profilinize girin ve sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayın.
 • Ardından ayarlar seçeneğine gidin ve “hesap” bölümüne tıklayın.
 • Açılan sayfanın en alt kısmında bulunan “ profesyonel hesaba geçiş yap” seçeneğine dokunun.
 • Açılan yeni sayfada karşınıza çıkan “hangisi seni anlatıyor” sorusuna size uygun olanı işaretleyin. Eğer içerik üretici, tanınmış kişi veya sanatçıysanız “ içerik üretici seçeneğini, bir marka veya işletme iseniz “ işletme seçeneğini işaretleyin.

Hesabınız Herkes Tarafından Görülebilir Olsun

İnstagram işletme hesapları herkes tarafından görülebilen açık profillerdir. Profilinizin herkes tarafından görülebilir olması kullanıcıların ürün veya hizmetinize ait tüm bilgilere ulaşabilmesini sağlar. Eğer kişisel bir profil kullanıyorsanız mutlaka profilinizin herkes tarafından görülebilir olmasını sağlayın. Ayrıca instagram hesabınızı diğer tüm dijital mecralarda paylaşabilirsiniz. Böylece başka platformlarda olan kullanıcıları da kendi işletmenize çekebilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Markanıza ait tüm iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurun. Müşterilerinizin sizinle iletişime geçmelerini kolaylaştırın. E mail adresi, telefon numarası, adres gibi bilgileri kullanıcılarla paylaşarak güvenirliğinizi artırabilir ve onlarla daha kolay bir iletişim kurma imkanına sahip olabilirsiniz.

SEO Dostu Kullanıcı Adı Seçin

Profilinizde mutlaka marka adınızı kullanın. Marka adını kullanmak hem SEO açısından hem de güvenirlik açısından oldukça önemlidir. Kullanıcıya güven vermeyen hesap isimleri satışlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Kullanıcı adı belirlerken, hesap ismine rakam veya değişik karakterler eklemekten kaçının. Bu durum marka imajınıza oldukça zarar verecektir. Örneğin; bir butik hesabınız var ve hesap isminize @kayrabutik06_ gibi bir isim verdiniz. Bu tamamen yanlış bir kullanımdır ve kullanıcı gözünde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Biyografi Bölümüne Özen Gösterin

Instagram profil biyografinize markanız ile ilgili dikkat çekici, kısa bir açıklama yazabilirsiniz. Örneğin; bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız, çalışma saatleri, kargo bilgileri gibi bilgileri biyografi kısmında belirtebilirsiniz. Profesyonelce hazırlanmış bir biyografi kesinlikle dikkat çekecektir.

Öne Çıkan Hikayeler Bölümünü Düzenleyin

Instagramın yeni özelliklerinden sayılan öne çıkan hikayeler bölümünü mutlaka düzenlemelisiniz. Kullanıcılar profilinize girdiğinde ilk olarak bu bölüme bakabilirler. Peki bu bölümü nasıl düzenleyebilirsiniz?

İlk olarak hikayelerinizi belirli kategorilere ayırmalısınız. Ardından her kategori için bir hikaye kapak fotoğrafı hazırlayabilirsiniz. Böylece kullanıcılar görmek istedikleri hikayelere daha kısa sürede ulaşabilirler.

Öne çıkan hikayelerinizde müşteri yorumları, ürünlerin görselleri, hizmetinizle alakalı bilgilendirici video veya görseller kullanabilirsiniz. Kullandığınız tüm bu öğeler markanızın daha profesyonel görünmesine olanak sağlayacaktır.

Kaliteli Fotoğraflar Paylaşın

Instagramda satış yapmak için verdiğimiz ipuçları içerisinde belki de en önemli olanı kaliteli fotoğraflar paylaşmak. Instagramda satış arttırma teknikleri arasında da en fazla başvuracağınız yol kaliteli fotoğraflardır. Çünkü kaliteli ürün görselleri kullanıcıların her zaman dikkatini çeker. Kötü ve kalitesiz fotoğraf ilgi çekmediği için doğal olarak kullanıcıları da etkileyemezsiniz.

Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflara sahip bir profiliniz varsa daima rakiplerinizin önündesiniz demektir. Kaliteli görseller kullanarak yapacağınız her paylaşım ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve sizden alışveriş yapma ihtimalini yükseltecektir.

İçerik Açıklamalarında Özgün ve Yönlendirici Olun

Ürün ve ya hizmet açıklamalarınız tamamen özgün ve yönlendirici olmalıdır.  Kopya içerikler her zaman marka imajınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Tüm içerik açıklamalarını düzgün bir dil ve özgün bir anlatımla yapmalısınız. Unutmayın özgünlük her şeydir!

Tüm Gönderileriniz İçin Etiket Kullanın

Etiket yani hashtag kullanmak profilinizle olan etkileşimi arttırma yollarından bir tanesidir. Ayrıca hashtag kullanımı sayesinde ürün veya hizmetlerinizi daha hızlı bir şekilde satabilirsiniz. Ürün veya hizmetinize uygun etiketler kullandığınız takdirde etiketlere giren ve takip eden tüm kullanıcılara ürün ve hizmetleriniz gösterilmiş olur. Bu yüzden tüm gönderilerinize mutlaka etiket veya konum gibi özellikleri eklemeyi asla unutmayın.

instagram hashtag kullanımı

Etiket kullanırken de bazı önemli noktalara dikkat etmek zorundasınız. Örneğin; ürün veya hizmetinizle alakası olmayan etiketleri kullanmamalısınız. Gönderilerinizdeki alakasız etiketler hem güvenirliğinizi azaltacak hem de doğru hedef kitleye ulaşamamanıza neden olacaktır.

Etiket kullanırken her gönderi de maksimum 10 etiket kullanmaya özen gösterin. Çünkü fazla sayıda hashtag kullanımı sayfanızın spama düşmesine yol açacak; bu yüzden işletme hesabınız çoğu kişi tarafından görüntülenmeyecektir. Yine etiket kullanırken karakter sayısının çok olmamasına özen gösterin. 15- 21 karakter arası ve çok etkileşim alan etiketleri kullanmaya özen gösterin.

Alakalı Hesaplara Günde En Az 10 Yorum Bırakın

Sektörünüzle alakalı tüm hesaplarla etkileşime girmekten kaçınmayın. Çünkü her bir etkileşim size bir müşteri olarak dönebilir. Bu etkileşimi sağlamak için de sizinle alakalı hesapları ziyaret ederek paylaşımlara yorum bırakabilirsiniz. Böylece sizi takip etmeyen veya etkileşimde bulunmamış kullanıcıları da kendi profilinize çekebilirsiniz.

Tüm Yorumlara Cevap Verin

Gönderilerine atılan yorumlara cevap vermeyen bir işletme hesabı daima geride kalacaktır. Her zaman ön planda olmak için tüm müşteri yorumlarına düzgün ifadelerle cevap vermelisiniz. Ziyaretçiler ürün veya hizmetinizle alakalı bir görüş belirttiğinde veya bir soru sorduğunda cevap vermeniz kullanıcı gözünde olumlu etki bırakacaktır. Bu durum müşterilerle ilgili olduğunuzu gösterecek ve markanız için olumlu dönüşler sağlayacaktır.

Günde En Az Bir Adet Post Paylaşın

Hiç post paylaşmamak veya sık aralıklarla post paylaşmak hem instagram algoritması hem de kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Her gün belirlediğiniz saat aralığında en az bir adet post paylaşmak satış yaptığınız işletme hesabınız için yapacağınız en önemli işlerden biri olacaktır. Özellikle sık sık yapılan paylaşımlar kullanıcıları rahatsız etmektedir. Takipçilerinizin aktif olduğu saat aralıklarında paylaşım yapmak etkileşimi de artıracaktır.

Instagram Story Hikayeler Özelliğini Kullanın

Instagram hikayeler bölümü bir günde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen bir bölüm. Özellikle instagram akış bölümünden daha fazla kullanılıyor. Ürün veya hizmet satışı yapıyorsanız instagramın bu özelliğini de mutlaka kullanmalısınız.

Post atarken dikkat edilen noktalara, hikaye özelliğini kullanırken de dikkat etmelisiniz. Yine çok fazla hikaye paylaşmak takipçilerinizin bıkmasına, hatta sayfanızı takip etmeyi bırakmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden günde en az bir hikaye paylaşımı yapmaya özen gösterin.

Düzenli Aralıklar ile Çekilişler Düzenleyin

Düzenli aralıklarla çekiliş düzenlemek profilinize takipçi getirmek, etkileşimi arttırmak ve marka bilinirliğinizi arttırmanın en iyi yollarından biridir. Fakat çekiliş düzenlerken bazı noktalara dikkat etmek zorundasınız. Çünkü instagramda oldukça fazla sayıda sahte çekiliş bulunmakta.

Kullanıcıların, yaptığınız çekilişe ve markanıza güvenmesi için çekilişin tüm kurallarını belirtmeli, tüm sürecini titizlikle yönetmelisiniz. Çekilişin güvenilir olduğunu, çekiliş sonuçlarını canlı yayınla açıklayarak gösterebilirsiniz. Düzenli aralıklarla yapacağınız bu çekilişlerle, takipçilerinize ufak bir jest yaparak satış rakamlarınızı yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

Instagramda Satışlarınızı Arttırmak İçin Reklam Verin

İnstagramda satışlarınızı arttırmanın bir diğer önemli yolu instagram üzerinden reklam vermektir. İnstagram reklamları sayesinde sizi takip etmeyen kullanıcılara da ulaşabilirsiniz. Böylece geniş bir hedef kitleye markanızın tanıtımını yapmış olursunuz.

İnstagramda reklam verirken detaylı hedef kitle belirleyebilir, reklamlarınızın hangi alanlarda yayınlanacağını seçebilir ve reklam bütçenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Tüm bu özellikleri bir arada sunan instagram reklamları markanızın dijital dünyada da başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Instagramda Satış Yapmak Kargo Ücretleri

Instagram üzerinden ürün satışı yaparken mutlaka bir kargo şirketiyle anlaşmalısınız. Çünkü her ürün için ayrı bir kargolama işlemi yapacaksınız. Bu yüzden bir kargo firmasıyla anlaşarak ürünlerinizin daha düşük fiyatlarla gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken de tüm ürünlerinizi tek bir kargo firmasıyla göndermeye özen gösterin. Bu yöntem marka imajı yaratmanın en iyi yollarından bir tanesidir.

Bir e ticaret sitenizin olması, yani bir şirket olmanız kargo anlaşması yaparken size çok daha fazla kolaylıklar sağlayacaktır. E-ticaret kargo anlaşmaları diğer kargo anlaşmalarına göre daha az maliyetlidir. Üstelik e ticaret kargo anlaşmalarında kapıda ödeme seçeneği de bulunuyor. Bu seçenek müşterileriniz için oldukça güvenli bir seçenek olabilir.

Instagram Satışlarından Ödeme Alma Yöntemleri

Instagram satış yapmayı düşünenlerin aklında mutlaka şu soru vardır. Instagramdan satış yapmak yasal mı? Evet instagramdan satış yapmak tamamen yasal bir ticarettir. Tabi bu yasal ticareti gerçekleştirmek için belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Instagram üzerinden yaptığınız tüm satışlarda resmi olarak vergi ödemeniz gerekmektedir. Ancak İnternet üzerinden satış yapan herkes belirli bir gelir düzeyine kadar vergi mükellefi sayılmaz. 2019 yılı mart ayında düzenlenen bir tebliğ ile herhangi bir iş yeri açmadan ürünlerinin internetten satışını gerçekleştirenler için toplam 30.000 TL’ye kadar vergi muafiyeti imkanı tanınmıştır. Ayruca ikinci el ürün satan bir internet sitesinde satılan ikinci el niteliği taşıyan ürünler vergiden muaftır.

Vergi mükellefi olanlar; satışını gerçekleştirdiğiniz her ürün veya hizmet için fatura kesmek zorundasınız. Fatura kesmediğiniz takdirde hem yükümlülüklerinizi yerine getirmemiş olursunuz hem de müşteri güvenini yitirmiş olursunuz.

instagramda satış yapmak

Gelelim instagram satışları ile ilgili ödeme yöntemleri konusuna. Ülkemizde instagram üzerinden doğrudan kullanabileceğiniz bir ödeme yöntemi bulunmuyor. Bu yüzden satış işlemleri için farklı ödeme yöntemi devreye giriyor.

Bunlardan birincisi banka havalesi sistemi. Bu sistemde kullanıcılar satın aldıkları ürün veya hizmetin bedelini direkt olarak karşı tarafın hesabına gönderiyor. Fakat bu sistemin bazı dezavantajları bulunmakta. En önemli dezavantajlarında biri herhangi bir referans noktası olmaması ve ödeme işleminin nakit olarak gerçekleşmesi.

Diğer bir dezavantajı ise bir şirket olmadığınız için fatura kesememeniz ve bunun sonucunda tüketici de oluşan güven problemidir. Tüketici ürün veya hizmetinizi beğenmemesi durumunda ürünü iade etmek isteyebilir. Fakat tüketicinin elinde herhangi bir fatura olmaması nedeniyle iade işlemini gerçekleştiremez. Bu durum hem size hem de tüketiciye karşı olumsuz sonuçlar doğurur.

Instagramda satış yapmak için kullanacağınız bir diğer ödeme yöntemi ise SANAL POS’lardır. Bir e ticaret siteniz varsa instagramdaki müşterilerinizi web sitenize yönlendirerek buradaki ödeme yönteminizle alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böyle bir ödeme sistemine sahip olmanız tüketicilere güvenli alışveriş imkanı sunmanız satışlarınıza olum şekilde yansıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu