İnstagramSosyal Medya

Instagram Reklam Ücretleri

Instagram sosyal medya platformunun dijital pazarlamadaki etkinliği arttıkça, instagram reklam ücretleri konusu da işletmeler için önemli hale geldi. Milyarlarca kullanıcıya hitap edeceğiniz bu platformda vereceğiniz reklamların da başarı yüzdesi azımsanmayacak kadar çok olacaktır. Aslına bakarsanız markanız veya işletmeniz için en ideal platform da instagram reklamlarıdır.

Kullanıcı sayısı milyarları bulan, yüksek potansiyelli bir reklam platformu olan instagramda reklam vermek, oldukça iyi bir stratejidir. Bu reklamları instagramın kendi uygulaması üzerinden verebildiğiniz gibi, Facebook reklam yöneticisi hesabı üzerinden de verebilirsiniz.

Biliyorsunuz Instagram, aynı zamanda Facebook’a bağlı bir şirket. Buna bağlı olarak da reklam platformları birbiriyle bağlantılıdır.

Sizlere bu yazımızda instagram reklam ücretleri ne kadar? Instagram reklam fiyatlarını belirleyen faktörler nelerdir gibi sorularının cevaplarını açıklayacağız. Ayrıca hedef kitlenize ulaşabilmek için maliyetlerinizi nasıl düşürebileceğinize dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Instagram Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Instagram reklam ücretleri konusunda belirli bir kriter bulunmamaktadır. Tanıtım maliyetleriniz birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki, instagram reklamları fiyatları diğer reklam platformlarına göre biraz daha maliyetlidir.

Buna sebep olarak da instagramın hedefleme seçeneklerinin çok gelişmiş olması ve daha fazla geri dönüş sağlamasını söyleyebiliriz. Fakat kampanya ücretlerini aşağıya çekmek sizin kontrolünüz altındadır.

Reklam Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi instagram reklam fiyatları belirlenirken sabit bir fiyatlandırma politikası bulunmamaktadır.  Tamamen kendi belirlediğiniz bütçelere göre reklam maliyetlendirmesi yapılır.

Yani, 300 TL veya 1000 TL harcamak zorundasınız gibi sabit fiyat dayatması bulunmamaktadır. Dilerseniz 50 TL, dilerseniz de 500 TL tanıtım harcaması yapabilirsiniz.

Instagram reklam ücretleri belirlenirken, açık arttırma sistemi kullanılır. Açık arttırma instagramın hangi reklamın gösterileceğini tespit etmek için kullanılır. Örneğin; aynı hedef kitleye ulaşmak isteyen iki işletme olduğunu varsayalım.

Instagram bu reklam verenler arasında reklam bütçesine ve teklif düzeyine göre en iyi reklamları göstermeye çalışır. Tabi reklamınızın gösterilmesinin tek sebebi bu değildir. Aynı zamanda instagram politikalarına uygun kampanyalar hazırlamak zorundasınız. Kısacası instagram, daima kaliteli kampanyaları kullanıcıya göstermeye çalışır.

Reklam bütçesi ve tanıtım kampanyalarınızın yayınlanması konusunda sizi yakından ilgilendiren 3 faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

  • Teklif ve bütçe düzeyi
  • Tahmini etkileşim oranı
  • Reklam kalite puanı

Teklif ve Bütçe Düzeyi

Instagram reklamlarında, reklam verme hedeflerinize göre farklı teklifler kullanabilirsiniz. Bu teklifler reklam maliyetinizi etkileyeceği için, dikkat etmeniz gereken ilk nokta olacaktır. Hedefinize uygun teklifleri kullanmak sizi her zaman başarıya götürür.

Instagram reklamlarında birçok teklif bulunmaktadır. Fakat bu teklifler arasında 2 adet teklif en fazla tercih edilen konumundadır. Bunlar, bin gösterim başına maliyet (BGBM) ve tıklama başı maliyet ( CPC ) teklif stratejileridir.

Bin gösterim başına maliyet teklifinde, reklamlarınız hedef belirlediğiniz 1000 kişiye gösterilmesi sonucunda ücretlendirme yapılır. Tıklama başı maliyet teklifinde ise reklamınıza yapılan her tıklama için ücret ödersiniz.

Instagramda reklam verirken kullanabileceğiniz 2 farklı bütçe bulunmaktadır. Bunlar günlük bütçe ve toplam bütçedir. Günlük bütçe reklam kampanyanız için günlük olarak harcamak istediğiniz tutardır. Toplam bütçe ise kampanyanızın yayın süresi boyunca harcamak istediğiniz tutar söz konusudur.

Tahmini etkileşim oranı

Instagram reklamlarınızda gerçekleşen tüm etkileşimlerin oranı reklam fiyatlarınızı olumlu veya olumsuz şekilde etkiler. Tahmini eylem oranı ise vereceğiniz reklamların, ne kadar etkileşim veya dönüşüm alacağının tahmin edilmesidir.

Instagram, reklamınızın çok fazla etkileşime gireceğine dair tahminde bulunuyorsa, reklamlarınızın gösterim sayısını artırarak ön plana çıkarır. Böylece reklamınız çok fazla etkileşim ve dönüşüm sağladığı için rakiplerinize göre daha az bütçeyle daha fazla başarı elde etmiş olursunuz.

Tüm bu faktörler de reklam alaka düzeyi puanına etki eder. Alaka düzeyi puanı yüksek olan kampanyalar her zaman öncelikli olarak gösterilir. Düşük alaka puanına sahip tanırımlar ise daha az kişiye gösterildiği için etkileşim de buna bağlı olarak daha düşük seviyede kalır. Kısacası reklam alaka düzeyi önemli ölçüde reklam fiyatlarını etkiler.

Reklam Kalite Puanı

Instagram, kullanıcılarına daima en kaliteli ve en alakalı reklamları göstermeyi hedefler. Reklamınızın kalitesini de kullanıcıların reklamınıza verdiği tepki ve etkileşimler belirler. Yani kullanıcılar tanıtımınıza ilgi gösterirse reklam maliyetleriniz oldukça düşer. Kampanyalarınızın kullanıcıların ilgi alanına yönelmesi için de içeriklerinizin hedef kitlenize uygun ve kaliteli olması gerekmektedir.

Diğer yandan kampanyanız kalitesiz olduğu zaman, kullanıcılar reklamlarınızla olumsuz bir etkileşim haline girebilirler. Reklam gizleme, şikayet etme gibi olumsuz davranışlar doğrudan kampanyanızın başarı oranını düşürecektir. Başarı oranı düştüğü içinde reklam maliyetleriniz artacak ve dönüşüm sayılarınız azalacaktır.

Instagram Reklam Ücretleri Nasıl Düşürülür?

İnstagram reklam ücretleri düşürme konusunda yukarıdaki etmenler haricinde, uygulayabileceğiniz farklı birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan birini veya birkaçını reklamlarınızda uygulayarak düşük reklam maliyetlerine ulaşabilirsiniz.

Peki instagram reklam ücretleri nasıl düşürülür bunları detaylıca açıklayalım isterseniz.

  • İlk olarak A/B testleri uygulayabilirsiniz. Birden fazla reklam seti ve farklı hedef kitleler belirleyerek en iyi sonuçları veren reklam seti üzerinden kampanyanızı devam ettirebilirsiniz.
  • Teklif ayarlaması yaparken otomatik teklif stratejilerini kullanabilirsiniz. Manuel teklif ayarlamaları her ne kadar daha ucuz gibi görünse de ideal TBM’yi ayarlamak için en iyi yöntem otomatik teklif stratejileridir.
  • Reklam sıklığı da reklam ücretlerini düşürmenin bir başka yoludur. Reklam sıklığında, reklamınızın kullanıcılara kaç defa gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Sık gösterilen reklamlar kullanıcıların bıkmasına neden olabilir, hatta reklamı gizleme ve şikayet etme oranını yükseltebilir.
  • Reklam alaka düzeyi instagramda reklam vermeyi düşünenler için fiyatları belirlemede önemli rol oynar. Yüksek alaka düzeyine sahip reklamlar hem daha az bütçe harcar hem de etkileşim ve dönüşüm bakımından daha başarılı olur.
  • Hedef kitle seçiminde oldukça dikkatli olmalısınız. Hedef kitlenizi iyi tanımak ve onları cinsiyet yaş grubu, konum gibi bölümlere ayırmak sizin için iyi bir yol olacaktır.
  • Ayıca sektörünüze bağlı olarak reklamınızın yayınlanacağı günler, haftalar ve aylar da reklam maliyetlerinizi etkiler. Reklamlarınızı, firmanızın çalışma günleri ve saatlerine göre yayınlayarak reklam bütçenizi doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu