İnstagramSosyal Medya

Instagram Reklam Modelleri

Instagram marka ve işletmeler için harika bir dijital pazarlama ve reklam alanı. Bu kadar harika olmasının altında ise instagram reklam modelleri yatıyor. Bir milyarı aşkın insan tarafından kullanılan bu sosyal medya platformunda bu denli farklı reklam formatları olması da gayet doğal bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmalara göre her instagram kullanıcılarının %80’ı en az bir kurumsal hesap takip ediyor. Milyonlarca marka ve işletmenin instagram reklamlarını kullandığını biliyorsak, marka ve işletmelerin neden instagramı seçtiklerini anlamamız çok da zor olmayacaktır. Hedef kitleye ulaşmak, ürün veya hizmet tanıtımı yapmak için kullanılacak en iyi yol bu platformdan geçiyor.

Reklamlarınızdan başarı sağlamak ve yüksek gelir elde etmek istiyorsanız instagram reklam modelleri ve instagram reklam yönetimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kapsamlı rehberimiz sayesinde aklınızda instagram reklamlar konusunda hiçbir soru işareti kalmayacak.

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Instagram ve Facebook reklam modellleri sayesinde marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürün veya hizmet satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken de birçok farklı reklam modelinden yararlanabilirsiniz. Farklı instagram reklam formatları reklam hedeflerinize kısa yoldan ve en etkili şekilde ulaşmanıza imkan sağlıyor.

Keşfet, hikayeler, akış gibi birçok farklı instagram reklam alanları da size başarı getirecek ortamı sağlıyor.  Peki bu reklam modelleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer çok fazla bilgim yok diyorsanız yazımızın devamında instagram reklam formatları konusunu sizler için detaylıca açıklayacağız.

Markanızı zirveye taşıyacak instagram reklam modelleri şunlardır:

  • Instagram fotoğraf reklamları
  • Video reklamlar
  • Çoklu Görsel (Carousel) reklamlar
  • Instagram hikaye ( storiy) reklamları

Instagram Fotoğraf Reklamları

Instagram fotoğraf reklamları yatay veya kare formatta kullanılabilen bir reklam modelidir. Fotoğraf reklamlarıyla kullanıcıların ürün veya hizmetinizi satın almalarını sağlayabilirsiniz. Geniş hedefleme seçenekleri ve kaliteli görsellerle kullanıcıları etkileyerek etkili ve sonuç odaklı reklamlar verebilirsiniz.

Fakat bu modelde dikkat etmeniz gereken bir kural vardır. Reklamınızın görselinde fazla yazı bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Reklam görselinizdeki yazılar fotoğrafın %20’sini geçmemeli. Eğer yazılar bu oranı geçerse, instagram reklamınızı daha az kişiye gösterir. Bu da başarılı sonuçlar almanızın önüne geçer.

Instagram Video Reklamları

Instagram video reklamları da yine yatay veya kare formatta kullanılmaktadır. 120 saniyeye kadar videolar kullanabileceğiniz bu reklam modelinde ilgi çekici ürün veya hizmet videolarınızı kullanıcılarla buluşturabilirsiniz. Instagramda video içeriklerinin daha fazla dikkat çektiğini düşünürsek bu model hedeflerinize uygun bir model olabilir.

Video reklamlar yayınlarken, mesaj içeriğinizi ilk birkaç saniyede vermeniz gerekmektedir. Farkındalık yaratma ve hatırlanabilirlik açısından oldukça önemli olan bu noktayı ihmal etmemelisiniz. Etkili bir video sayesinde milyonlarca müşteriye ulaşma imkanına sahipsiniz.

Çoklu Görsel (Carousel) Reklamlar

Instagram reklam modelleri arasında inceleyeceğimiz bir diğer model çoklu görsel (Carousel) reklamlarıdır. Carousel reklamlar birden fazla görsel veya videonun kullanıldığı reklamlardır. Bu reklam modelinde maksimum 10 görsel veya video kullanarak instagram kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz. Hatta video ve görselleri bir arada kullanmak vermek istediğiniz mesajın daha güçlü bir şekilde verilmesini sağlar.

Çoklu görsel reklamı aynı anda birden fazla ürün veya hizmetinizin tanıtımını yapmasını sağlar. Ya da bir ürün veya hizmetinizin tüm özelliklerini tek bir reklamda anlatmanıza yardımcı olur. Üstelik her görsel veya video için farklı yönlendirme sayfaları belirleyebilirsiniz.

Instagram (Story) Hikaye Reklamları

Instagram Stories bölümü kullanıcıların en fazla zaman geçirdiği bölümlerden bir tanesidir. Böylesine büyük bir kullanıma sahip bir alanda da reklam vermek doğru bir tercih olacaktır.

Instagram hikaye reklamlarında görsel veya video içeriği kullanabilirsiniz. Önceden tek görsel veya tek video kullanımına izin veren hikaye reklamları, yeni güncellemelerle birlikte birden fazla video veya görselin yüklenebildiği bir reklam modeli olmuştur.

Instagram hikaye reklamlarında dikey formatta görseller veya videolar kullanılmaktadır. Bu yüzden görsel veya videolarının en boy oranı 9:16 şeklinde olmalıdır. Diğer formatlara da izin verse de bu şekilde kullanım daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Üstelik 120 saniyeye kadar video içeriğini de reklamlarınız da kullanabilirsiniz.

Hikaye reklamlarının bir diğer güzel özelliği, reklamlarınıza “call to action” düğmeleri ekleyebilmenizdir. Hikayelerin, “yukarı kaydır” özelliğini kullanarak kullanıcıları web sitenize veya instagram profilinize yönlendirebilirsiniz. Hikaye reklamlarında kullanabileceğiniz kaydırmaseçenekleri şunlardır:

  • Şimdi Başvur
  • Uygulamayı İndir
  • Şimdi Ara
  • Bizimle iletişime geç
  • Şimdi Rezervasyon yap

Kurumsal Instagram Reklam Modelleri Değerlendirme

Instagram tanıtım yapma konusunda oldukça etkili bir sosyal medya platformudur.  Reklam hedefinize uygun instagram reklam modelleri sayesinde müşteri potansiyelinizi milyonlara çıkarabilir, satış rakamlarınızı zirveye çıkarabilir, ürün veya hizmetinizi milyonlara duyurabilirsiniz. Instagram sponsorlu reklam bir marka veya işletmenin reklam konusunda tercih edeceği ilk yerlerden biridir.

Instagram reklam ücretleri bakımından da oldukça cazip bir platform. Düşük reklam bütçeleri ile büyük gelirler elde edebilirsiniz. Hedef kitleye daha az paralar harcayarak ulaşmayı kim istemez ki? İşte instagram size tüm bu olanakları sunuyor.

Instagram reklam ücretleri başlıklı yazımı okuyarak daha fazla bilgi edinebilir istek ve taleplerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu