Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlama için SEO Stratejisi Rehberi

Dijital pazarlama sektöründe SEO ve içerik pazarlama tekniğinin bir arada kullanılması içerik pazarlama için SEO stratejisi konusunu dijital pazarlamanın en önemli konularından biri haline getiriyor. SEO uyumlu içerikler hazırlayarak web sitenizin arama motorlarında daha iyi konumlarda olması sağlanabilir. Başarılı içerik her zaman kullanıcıların dikkatini çeker.

Kullanıcıların dikkatini çekerek tüm bu kullanıcıları gerçek müşterilere çevirebilirsiniz. Fakat burada asıl amacınız insanları sadece web sitenize çekmek olmamalıdır. Hazırladığınız kaliteli içeriklerle sunduğunuz ürün veya hizmeti tanıtarak daha fazla satış yapılmasını sağlamak olmalıdır.

İçerik pazarlama yani content marketing yapılırken SEO odaklı çalışmak kullanıcıların daha fazla geri dönüş yapmasını sağlayacaktır. Çünkü Google nezdinde bakacak olursak herşeyden önce içerik kalitesi önemlidir. Bu noktada içeriğin sayısı değil, kalitesi daha önemlidir. İçeriğinizin sayısı çok olsa da SEO uyumlu olmadığı sürece ve farklı içerik olmadıkça pazarlama noktasında herhangi bir olumlu etkisi olmayacaktır.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama; web siteniz için değerli içerikler üreterek istediğiniz hedef kitleye ulaşabilmek ve ürün veya hizmetinizi tanıtabilmek için yapılan bir pazarlama tekniğidir.

Hedef kitlenizin ilgi alanına göre şekillendireceğiniz SEO stratejisi sayesinde ve kaliteli içeriklerle web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Bu teknik uzun vadede pazarlamanızın başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır.

İçerik pazarlama tekniğinin özünde kalite, özgün ve hedef odaklı içerik üretmek vardır. Kullanıcılara onların beklediklerini en iyi şekilde sunmak içerik pazarlamasının da asıl amacıdır.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de klasik bir söz vardır. “İçerik kraldır”. Bu bağlamda içerik dijital pazarlamanın bel kemiğidir desek yanlış olmaz sanırım. O zaman bu önemli konuyu yani içerik pazarlama için SEO stratejisi konusunu biraz daha detaylandıralım.

Dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

içeril pazarlama nasıl yapılır

İçerik Pazarlama için SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?

Birazdan açıklayacağımız maddelerle içerik pazarlamasında size rehber olacak noktalara değineceğiz. SEO uyumlu içeriğin ne dijital pazarlamada ne kadar önemli olduğunu bu rehberimiz sayesinde daha da iyi anlayacaksınız. O zaman vakit kaybetmeden rehberimizi sizlerle paylaşalım.

Şimdi gelin i̇çerik pazarlaması nasıl yapılır maddeler halinde açıklayalım;

  • Öncelikle içerik pazarlama için sitenizi ve sektörünüzü belirleyin.
  • Hedef kitle araştırması yapın.
  • Sektörünüzün önemli kişilerini takip edin.
  • Rakip analizi yapın.
  • Düzenli ölçümler yapın.
  • Sosyal medyanın gücünden faydalanın.
  • Sektörünüzdeki yayıncılara veya önemli kişilere ulaşın.

Uygulamanız gereken stratejilerin açıklamalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://www.osmanbaytemir.com/seo-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

Sitenizi ve Sektörünüzü Belirleyin

İçerik pazarlamada yapmanız gereken ilk işlem tabi ki ürün veya hizmet sunacağınız sektörü belirlemek. Sektörünüzü belirledikten sonra ise yapacağınız diğer faaliyet kendinize bir web sitesi kurmaktır.

Dijital pazarlama ve içerik pazarlama için web sitesi olmazsa olmazdır. Web sitenizi SEO uyumlu hale getirerek hedef kitlenize ulaşmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Hedef Kitle Araştırması Yapın

Web sitemizde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yapmamız gereken diğer bir iş hedef kitle analizi yapmaktır. Hedef kitle belirlemek o kadar da kolay bir iş değildir. Herhangi bir analiz yapılmadan belirlenen hedef kitle başarısız olmanıza neden olacaktır.

Pazarlama çalışmasının başarılı olabilmesi için doğru hedef kitle analizi yapılması gerekir. Ürünün veya hizmetin ulaşması gereken kitle içeriğinizi anlamalıdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun içerik türleri dikkate alınmalıdır.

Hedef kitle araştırmanızı mutlaka belirli kriterler etrafında gerçekleştirin. Kısaca ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi iyi anlamalısınız. Hangi davranışları gösterdiklerini, hangi anahtar kelimelerle araştırma yaptıklarını, ilgi alanlarını, sektörünüzle ilgili kullanıcıların yaş aralıklarını bilmelisiniz.

Kullanıcılarla ilgili bilgiler size hedef kitle belirlemede yardımcı olacak. Hedef kitleniz açısından ilgi çekmek oldukça önemlidir. Hedef kitlenizle ilgili bilgileri analiz ederek dijital pazarlama stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. En önemlisi içerik hedef kitleye seslenmelidir!

Sektörünüzün Önemli Kişilerini Takip Edin

Sektörünüz ile ilgili sayfaları ve kişileri takip etmek size bazı konularda yol gösterebilir. Bu kişilerin sosyal medya platformlarında veya kendi web sitelerinde yaptıkları faaliyetleri inceleyerek kendinize içerik pazarlama için bir yol haritası çizebilirsiniz. Bu haritanın etrafında da kendi pazarlama stratejilerinizi belirleyerek geliştirebilirsiniz.

Rakip Analizi Yapın

Rakibinizin ne yaptığını bilmek, onlar hakkında bilgi sahibi olmak dijital pazarlama yaparken mutlaka üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Özellikle e ticaret sektöründe rakiplerinizle başa çıkmak ve hatta onların önüne geçmek oldukça zordur. Fakat bu zorluğu rakip analizi yaparak daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Peki rakip analizi nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Bu soruları kısaca cevaplayalım.

Rakip analizi yaparken ilk olarak rakiplerinizin arama sonuçlarında hangi anahtar kelimelerde çıktığını bilmeniz gerekir. Sizler de bu anahtar kelimeleri içeren kaliteli içerikler hazırlayarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca rakibinizin bulunmadığı anahtar kelimeleri de belirleyip o kelimelerle ile ilgili içerik hazırlayarak arama sonuçlarında rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz.

Rakip analizinde yapmanız gereken bir diğer işlem ise rakiplerinizin sosyal medya platformlarındaki faaliyetlerini incelemektir. Sosyal medyada ne tarz içerikler paylaşıyor veya sosyal medya reklamlarında nasıl bir yol izliyor? Bunların hepsinin incelenmesi gerekir.

Tüm bu analizleri göz önünde bulundurarak kendi içerik pazarlama stratejisini oluşturun. İçerik pazarlaması örneklerinden coca cola örneğini inceleyebilirsiniz.

seo uyumlu içerik üretimi

İçerik Üretimi Süreci

Bulunduğunuz sektör ne olursa olsun müşterilerinizin dikkatini çekmek için kaliteli içeriklere sahip olmanız gerekir. Ayrıca içeriğin de kullanıcılara bir fayda sağlaması gerekir. Hem özgün hem de nitelikli içerikler uzun vade de rakiplerinizin de önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Böylece markanız daha avantajlı bir konuma gelecektir.

Etkili bir içerik üretimi yapmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler doğrultusunda yaptığınız çalışmalar kaliteli ve özgün içerikler üretmenizi sağlayacak ve sektörünüzde size önemli bir konumda olmanızı sağlayacaktır.

Bu etmenler içeriğinizin konusu, sektörel anahtar kelime araştırması,  özgün ve SEO uyumlu başlık, meta açıklamaları, görsel içerikleri dikkate almak gibi etmenlerdir. Bu etmenleri içerik üretimi süreci bağlamında daha da detaylandırarak anlatalım.

Yazmak İstediğiniz Konuyu Belirleyin

İçerik üretiminin başlangıç noktası yazacağınız konuyu belirlemektedir. Her konu da içerik üretmek yerine, kullanıcıya fayda sağlayacak konular üzerinde durulmalıdır.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi konu sayısından çok yazdığınız konunun niteliği ve niceliği daha önemlidir. Bu yüzden konu belirlerken kullanıcı merkezli konular belirlemelisiniz.

Sektörel Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması içerik üretiminde en önemli noktalardan biridir. Özellikle sektörel bazlı anahtar kelime araştırması ürün veya hizmetinizin pazarlamasında önemli bir yer tutar.

Arama motorlarında sektörünüzle alakalı en çok aranan kelimeleri belirleyerek özgün içerikler üretmelisiniz. Böylece arama motorlarında rakiplerinizin üzerinde bulunarak daha fazla ürün veya hizmet satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Özgün SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklaması Yazın

İçeriğinizin başlığı kullanıcıların dikkatini çeken ilk bölümdür. Dikkat çekici bir başlık her zaman sizi bir adım öne çıkarır. Başlıkları yazarken de SEO uyumlu yazmak dikkat edeceğiniz bir diğer nokta. Çünkü bir yandan arama motoru sonuçlarında iyi bir konumda olmak için SEO kurallarına dikkat etmeniz gerekir.

Meta açıklaması da içeriğinizin kıs bir özeti gibidir. İçeriğinizin ne hakkında yazıldığının bilgisi meta açıklaması kısmında bulunur. Bu açıklamaları da yine SEO uyumlu yazmak size fayda sağlayacaktır. Bu kısa özetlerde anahtar kelimenizi mutlaka bulundurmaya özen gösterin.

içerik pazarlama yöntemleri

İçerik Pazarlama Yöntemleri

İçerik pazarlaması yaparken kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Pazarlama hedeflerini tutturabilmek ve başarı elde etmek için bu yöntemleri kendinize uygun bir biçimde uygulamanız gerekir. Hedef kitlenizin hangi tür içeriklerden hoşlandığını bilip ona göre bir pazarlama yöntemi seçmeniz gerekir.

İçerik pazarlama yöntemleri arasında seçim yaparken size fayda sağlayacak olanı seçmek önemlidir. Arama motorlarında, sosyal medya platformlarında, sektörünüz ile ilgili yayın yapan web sitelerde içeriklerinizin pazarlamasını yapabilirsiniz. İçerikleriniz daima müşteriyi satın alma pozisyonuna yönlendirmelidir.

Bunların içerisinden hangisinde başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız o yönteme daha fazla yoğunluk vermelisiniz. Aynı zamanda rakiplerinizin bulunduğu platformlarda da etkin bir şekilde bulunmanız gerekir. Şimdi bu saydığımız yöntemleri kısaca açıklayalım.

Düzenli ölçümler yapın

İçerik paylaşma süreci sadece içeriğinizin hazırlanıp yayınlanması ile bitmiyor. Dediğimiz gibi bu durum uzun bir süreç ve belirli aşamalardan geçmesi gerekiyor.

İçerikler paylaşıldıktan sonra elde edilen verilere göre gerekli analizler ve ölçümler yapılır. Bu faaliyetlerin de bir düzen içinde ve belirli aralıklarla yapılması gerekir. Analiz ve ölçüm sonuçlarına göre tekrar bir yol haritası düzenlenmelidir.

İlgili Kanallarda Paylaşımlar Yapın

İçerikler hazırlanıp paylaşıldıktan sonra sektörünüzle alakalı kanalllarda içeriğinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Bu işlem daha büyük hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İçeriğinizi ne kadar çok ilgili kullanıcı görürse web sitenize o kadar fazla nitelikli ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünden faydalanın

İçerik pazarlamanın olmazsa olmazı sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medyanın gücünü mutlaka lehinize çevirmelisiniz. Çünkü oradaki hedef kitle gerçekten çok büyük ve hedeflerinize ulaşmada önemli bir faktör.

Bu platformlarda içeriklerinizi paylaşarak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya reklamları sayesinde ilgili kullanıcılara ulaşmanız daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Sektörünüzdeki Yayıncılara veya influencerlara Ulaşın

Bu işin altından tek başınıza kalkabileceğiniz gibi bazı durumlarda destek de alabilirsiniz. Bu hizmeti veren ajanslar ve influencerlar vasıtasıyla hem zamandan tasarruf edebilir, hem de daha etkili pazarlama kampanyaları yapabilirsiniz. Bir profesyonelden yardım almak her zaman işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu