Uncategorized

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranı dijital pazarlama sektöründe oldukça dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bizler de bu yazımızda sizlere hemen çıkma oranı nedir, hemen çıkma oranı nasıl düşürülür gibi tüm soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Web sitenizin nasıl bir performans gösterdiğini anlamak ve gerekli analizleri yapmanız için bakılması gereken ilk metrik hemen çıkma oranıdır (bounce rate). Bu oran web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında size oldukça değerli bilgiler verecek ve SEO çalışmalarınızda oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

Bounce rate yani hemen çıkma oranı oldukça karıştırılan bir veridir. Bu oranın yüksek olması diğer metriklerin aksine olumsuz bir durumdur. Yüksek bounce rate e sahip olmanız, kullanıcıların web sitenizde gezinmeden hemen çıkıyor olması anlamına gelmektedir. Bu yüzden hemen çıkma oranının daima düşük olması gerekmektedir. Bizlerde hemen çıkma oranı nasıl düşürülür konusundaki püf noktaları sizlerle paylaşacağız.

Hemen Çıkma Oranı Nedir? (Bounce Rate)

Hemen çıkma oranını kısaca açıklayacak olursak; web sitenizde gerçekleşen tek sayfalık oturumlardır. Daha geniş bir ifadeyle; web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir sayfayı ziyaret ettikten sonra web sitenizle herhangi bir etkileşimde bulunmadan ayrılmasıdır. Bu durum da web sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hemen çıkma oranının yüksek olması, kullanıcıların sitenizde aradığı şeyi bulamamaları veya sayfanızdan hoşlanmadıkları anlamına gelir. Ayrıca kullanıcıların içeriklerinizde teşvik edici bir şey bulamamaları da bu oranın yüksek olmasını sağlayan etmenler arasındadır. Pazarlama stratejinizin başarılı olabilmesi için bu oranı oldukça düşük tutarak ziyaretçileri müşteriye dönüştürmelisiniz.

Hemen çıkma oranı kaç olmalı?

Hemen çıkma oranının belirli bir yüzdesi bulunmamaktadır. Daha doğrusu web sitenin türüne göre değişmektedir. Yani her web site kategorisinin kendine özgü ideal bir oranı vardır.  Bu yüzden standart bir hemen çıkma oranından bahsetmemiz mümkün değildir.

Fakat bazı araştırma sonuçları bizlere ortalama bir bounce rate vermektedir.  Şimdi bu ortalama oranları maddeler halinde açıklayalım.

·         Üyelik sistemi ile çalışan web siteler için bounce rate %40 – %60

·         E-ticaret siteleri için hemen çıkma oranı %20 – %40

·         İçerik üreten web siteler için % 40 – %60

·         Blog siteleri için %70 – %95

Bu oranlar kesin ve net sayılar olmasa da bağlı olduğunuz sektöre bağlı olarak yukardaki sayılardan yüksek bir orana sahipseniz bazı işler yolunda gitmiyor demektir. Dipnot olarak, blog sitelerinin oranının yüksek olmasının sebebi, sadece yazınız için web sitenizi ziyaret eden kullanıcılardır. Blog siteleri için bu durum gayet olağandır.

Hemen çıkma oranı nasıl hesaplanır?

Hemen çıkma oranının hesaplanması için oldukça basit bir formül kullanılır. Peki nedir bu formül?

Hemen çıkma oranı = (siteden hemen çıkış sayısı / toplam giriş sayısı)*100

Siteden hemen çıkış sayısı web sitenizde gerçekleşen tek sayfalık oturumları belirtirken, toplam giriş sayısı toplam oturumların sayısını belirtir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür 5 Yöntem

Google sıralamanızı yüksek tutmak ve Alexa değerinizi iyileştirmek için hemen çıkma oranınızın düşük olması gereklidir. Yani bounce rate ne kadar düşükse başarı oranınız o kadar yüksek demektir. Web sitenizde olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, hemen çıkma oranını düşürecek bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörleri uygulayarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. O zaman hemen çıkma oranı nasıl düşürülür sorusunu kapsamlı rehberimizle açıklayalım.

Sayfa Açılış Hızını Yükseltin

Dijital çağda hız, artık oldukça önemli bir konumda. Bu noktada web sitenizin açılış hızı da yüksek olmak zorunda kalıyor. Uzun sürede açılan bir web sitesi, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen en önemli faktör olduğu için hemen çıkma oranını da artıracaktır. Bunun önüne geçebilmeniz için site hızınızın yüksek olmasına önem gösterin.

Site hızı aynı zamanda Google sıralamanızı da etkiliyor. Bu iki nokta bir araya gelince de site hızının önemi kat ve kat artmış oluyor. Sitenizin açılması birkaç saniyeden fazla süre alıyorsa ziyaretçi kaybetmeniz oldukça yüksek bir ihtimal. Bu yüzden site hızınızı bir an önce yükseltmeye başlayın.

İlgili Gönderilere Bağlantılar Verin

Ziyaretçilerinizin, içeriğinizi okuduktan sonra sitenizden hemen çıkmaması için yazı sonlarında benzer yazılar için bir bağlantı verebilirsiniz. Ya da ziyaretçileri, dikkat çekici farklı konulara yönlendirebilirsiniz. Ayrıca yazınız içindeki ilgili bazı kelimelere bağlantı vererek, kullanıcıların diğer yazılarınızı da okumalarını sağlayabilirsiniz.

Siteniz Mobil Uyumlu Olmalıdır

İnternet kullanımının büyük bir bölümünün artık mobil cihazlardan gerçekleştiğini bildiğimiz için web sitelerinin de tamamen mobil uyumlu olması gerekir. Mobil cihazlardan web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, masaüstü uyumlu bir temayla karşılaştığı zaman web sitenizi hemen terk edecektir. Böyle bir olay karşısında da hemen çıkma oranınız yüksek olmasına neden olacaktır. Bu nedenle site tasarımı tamamen mobil uyumlu olmak zorundadır.

İç ve Dış Linkleri Yeni Sekmede Açın

 Gönderilerinizde mutlaka iç ve dış linkleri kullanmalısınız. Kaliteli bir link stratejisi oluşturmak istiyorsanız bu iç ve dış linklerin yeni sekmede açılmasına özen gösterin.  Bu durum kullanıcı deneyimin olumlu yönde etkileyecektir. Bağlantıların yeni sekmede açılmasını sağlamak, aynı anda birden fazla içeriğin görüntülenmesini sağlayacak ve hemen çıkma oranınızı düşürecektir.

Kullanıcı Deneyimi Kriterlerini İnceleyin

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için size yardımcı olacak birçok araç ve üçüncü parti yazılımlar bulunuyor. Bu araçlar içerisinde kullanacağınız ilk araç Google Analytics aracıdır. Google Analytics sayesinde web sitenizde geçirilen süre, oturum sayıları, hemen çıkma oranı, en çok ve en az ziyaret edilen sayfalar gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi konusunda yararlanabileceğiniz bir diğer araç Yandex Metrica aracıdır. Yandex Metrica, Google Analytics’de sunulan raporların haricinde kendine özel bazı raporları da sizlere sunuyor. Hangi il veya ilçeden web sitenize girildiği, hangi sayfaların gezildiği, hangi kaynaktan web sitenize giriş yapıldığı gibi birçok raporu Yandex Metrica ücretsiz olarak sunuyor.

Yandex Metrica’nın ekstra başka bir özelliği ise ısı haritası ve kullanıcı davranışlarını video olarak kaydetme. Isı haritası sayesinde web sitenizde en çok hangi bölgelerin tıklandığını rahatlıkla görebilirsiniz. Kullanıcıların davranışlarını video olarak izleme özelliği sayesinde, ziyaretçilerinizin web sitenizde ne kadar süre kaldığını, sayfada nasıl vakit geçirdiğini rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Bu özellikleri kullanarak web sitenizdeki eksikleri görerek gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve hemen çıkma oranınızı düşürmek için kullanacağınız son araç ise Hotjar aracıdır. Bu araç da Yandex Metrica’daki gibi ısı haritası ve ziyaretçi kaydı özelliklerini barındırıyor. Yine bu özellikler sayesinde web sitenizin performansını iyileştirecek ve bounce rate düşürme çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu