Google Ads

Görüntülü Reklam Ağı (GDN) Nedir?

Google Görüntülü Reklam Ağı yani diğer adıyla Google Display Network Reklamları;  Google’ın anlaşmalı olduğu web sayfalarında sizin reklamlarınızı görsel içerikler ağırlıklı olarak yayınlanmasını sağlayan bir reklam modeli şeklinde karşımıza çıkar.

Görüntülü reklamlar genellikle,  kullanıcılar internete girdikleri zaman,  video izlerken ya da Gmail’lerini kontrol ederken ya da çeşitli uygulamaları kullanırken ekrana düşen görüntülü zengin medya reklamlarıdır. Genel olarak,  bu tür reklamlar Google’a ait olmayıp (Youtube haricinde) Google Ağı’nın bir parçası olarak web sitelerinde bizlerin karşısına çıkarlar. 

Görüntülü Reklam Ağı Modelinin Önemi: 

Görüntülü Reklamlar,  içerik ile ilgilenen kullanıcılara kendi varlıklarını gösterirken bir taraftan da ürünlerle ilgili sitenizi ziyaret ederek;  geçmişteki sizin müşterilerinize ya da sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yeniden hedefleme yapmış olursunuz. Adı geçen reklam modeli, Google’ın diğer reklam modelleriyle kıyaslandığı zaman dönüşüm oranının yüksek olduğu ve potansiyel müşterinin en fazla yakalandığı bir reklam modeli olarak karşımıza çıkar. 

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı,  marka bilinirliliğini artırmaya çalışan işletmeler tarafından çok faydalıdır. Bu özel reklam türü sayesinde;  işletmeler tanıtımını yapar ve sonucunda potansiyel mevcut satışlarını artırırlar. Google reklamları görüntülü reklam ağındaki potansiyel müşteriler ve re-marketing kampanyaları kitlenize ulaşma için kesinlikle tercih edilmelidir.

Google Ads görüntülü reklam boyutları resim reklamlar. Mobil reklamlar için sık kullanılan reklam boyutları en ve boy oranları olarak şu şekildedir. 300×250 – 320×50 – 320×100 – 250×250 – 200×200 Bilgisayar için sık kullanılan reklam boyutları 300×250 – 336-280 – 728×90 – 300×600 – 160×600 – 970×90 – 468×60 – 250×250 – 200×200 şeklindedir.

Görüntülü Reklamların Faydaları Nelerdir?

  • Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Modeli olarak,   hedef kitlenize daha kolay şekilde internet üzerinden her yere ulaşma imkânınız olur. Örnek olarak ulaşabileceğiniz platformlar şu şekildedir: Web siteleri,  mobil uygulamalar,  Gmail,  Youtube tarzı farklı platformlardan oluşur. 
  • Diğer reklam platformlarında Google’a girerek arama yapan kullanıcıları hedef alırken; Görüntülü (GDN) Reklam Ağı modelindeyse ürünlerle ilgilenen kullanıcılara hedef kitle henüz arama yapılmadan reklamlar gösterilir. 
  • Rahat bir şekilde Google Ads üzerinden,  yaptığınız çalışmaların ölçümlerini yaparak,  hangi siteler üzerinden web sitenize ne kadar faydalı ve maliyetli olduğuna dair bilgileri net bir şekilde göreceksiniz. Bu platform sayesinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi otomatik hedeflemeler doğrultusunda çok kolay ve verimli bir kitleye anahtar kelime seçimi ile ulaşmanız mümkün olur.

Görüntülü Reklam Türleri:

  • Metin Reklamları: Görüntülenen metin reklamlarıyla arama ağı reklamları modeli aynıdır.  Bir metin ve başlıktan oluşan reklam türleri,  metin reklamları adını alır.  Reklam verenler için bakıldığında metin ne kadar çok tıklanmaya maruz kaldıysa o metne yönelik bir dizi reklam oluşturma olanağı tabi ki metin reklamlarıyla sağlanması gerekir. Anahtar kelimeler seçimi sadece adwords reklamlarının anahtar kelimeyi içeren sayfalarda gösterilmesi adına yapılmaktadır.
  • Duyarlı Görüntülü Reklamlar: Reklamlarla ilgilenen internet kullanıcıları reklamlarla nasıl etkileşimde bulunurlarsa ona bağlı olarak değişen etkileşimli öğeler,  animasyon ve diğer özellikleri içeren reklam türü olarak karşımıza çıkar.
  • Standart Görüntülü Reklamlar: Görüntülendiği veya yayınlandığı web sitesinde tüm reklam banner’i dolduran statik bir resim içeren reklam türü olarak karşımıza çıkar.  Bu kısımda reklam görüntülerinin tüm arka plan ve renklerini rahat bir şekilde özelleştirmek mümkün olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu