Google Ads

Google Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Firmalar, hem reklam kampanyalarını hem de ziyaretçi sayılarını artırıp buna bağlı olarak satışlarını artırabilmek amacıyla; internet dünyasında farklı alanlarda hizmetler sunmaya başlamışlardır. Satış hacminin artırılabilmesi ve ziyaretçilerin müşteriye dönüştürülmesi konusu Google Remarketing nedir sorusunu ortaya çıkarmıştır.

Google Yeniden pazarlama hizmetlerinin firmamız ve markamız adına çok önemli yararları vardır. Google Remarketing sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara farklı reklam kampanyaları ile yeniden ulaşmanın bir yoludur.

Remarketing kampanyaları ile sitenizi ziyaret etmiş olan kullanıcılara ve hedef kitlenize tekrar ulaşabilirsiniz. Bu yeniden pazarlama yöntemi potansiyel müşterilerinizi mevcut müşterileriniz yapmanıza ve marka bilinirliği artmasına olanak sağlar.

Google Remarketing ve Önemi: 

Google Remarketing,  bir pazarlama yöntemi olup; daha önce web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının, sitenizde incelemiş olduğu ürünleri,  sitenizde gezmiş olduğu sayfaları ve reklamları sizden ayrıldıktan sonra da aynı şekilde diğer internet sayfalarında da görmesi olayıdır.  Bir nevi,  Google Remarketing adı verilen sistem ziyaretçilerinizle sizin yeniden bağlantı kurmanızı sağlar. 

Örneğin;  spor ayakkabı satışı yaptığınız bir e-ticaret web siteniz mevcut.  Bu sitenize ziyaretçi girerek birçok spor ayakkabı modellerini inceledi,  fakat satın almadan siteden ayrıldı. Ve bu ziyaretçi, sonra internette gezindiği bir web sayfasında, sosyal medya platformunda veya Google’da spor ayakkabı ile ilgili yapmış olduğu aramada sizin ürünle ilgili ve sitenizle ilgili reklamlarla karşılaşır. Sonra o reklama tıklayarak kişinin,  tekrar sitenize giriş yapıp satın alma faaliyetine yönelmesi durumu Google Remarketing olarak adlandırılır.

Dijital pazarlama adına Remarketing adı verilen faaliyetler,  firmaların web siteleri üzerinden satışlarını arttırarak, kullanıcılar tarafından pozitif dönüşler kazanmasına sebep olur. Bu nedenle yeniden hedefleme olarak kullanılan remarketing reklamları firmalar tarafından en çok tercih edilen bir pazarlama yöntemdir diyebiliriz. Yeniden pazarlamayı yapabilmek için önceden bir yeniden pazarlama listesi oluşturmalısınız.

Aynı zamanda remarketing kampanyalarında anahtar kelimeler yer alan siteler baz alınarak reklam modelleri oluşturulabilmektedir. Kişilerin arama yaptıkları anahtar kelimelere göre özel olarak reklamlar planlayabilirsiniz.

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Remarketing, sisteminden yararlanabilmek için ilk olarak bir Google Adwords hesabınızın olması gerekiyor. Google Adwords hesabına sahip olduktan sonra kampanyalar kısmına tıklayarak seçeneklerden yeniden pazarlama kampanyasını oluşturarak istediğiniz türü seçebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta şudur;  iki farklı yeniden pazarlama reklamı oluşturabilirsiniz.  Bunlar:  görüntülü reklam ağı kampanyaları ve arama ağı kampanyaları olarak karşımıza çıkar.  Hangisini istiyorsanız ona yönelik yeniden pazarlama reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

1. Adwords Kodunu Sitenize Ekleyin

Yeniden pazarlama kurulumu için Google ads hesabınızda üst menüden araçlar ve ayarlar başlığı altında paylaşılan kitaplık menüsüne gelerek oradan kitle yöneticisi sekmesine tıklamalısınız. Açılan sekmede kitle kaynağı oluştur butonuna tıklayarak Google Analytics hesabınızı google adwords ile ilişkilendirmelisiniz.

Ayrıca Remarketing çalışmalarında kullanıcılara tekrardan reklamlar gösterebilmek için hesabınıza ait Adwords kodunu oluşturarak bu kodu müşteri çekebilmek amacıyla gerekli alanlara ve kategorilere ekleyerek sitenizin yeniden kişilere hatırlatmasını da yapabilirsiniz.

2. Yeniden Pazarlama Listeleri Oluşturun

İkinci adım olarak yeniden pazarlama listeleri oluşturun.  Uygulamanıza ya da e ticaret sitenize veya web sitenize sistemin verdiği kodu entegre ederek kampanyanız için pazarlama listesi oluşturabilirsiniz. Yeniden pazarlama listesiyle birlikte kuralları oluşturarak istediğiniz listeyi oluşturma imkânına sahipsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi;  yeniden pazarlama sisteminden faydalanabilmek için desteklenen bir kampanya türünü seçmeniz gerekir.  Yani,  sistem size;   görüntülü reklam ağı kampanyası ve arama ağı reklam kampanyası olmak üzere farklı kampanya seçenekleri sunar.

yeniden pazarlama nasil yapilir

Google Remarking Markanıza Katkıları

  1. Google Remarketing sistemini kullanarak yapmış olduğunuz reklam kampanyalarının piyasa araştırmasını yürüten potansiyel müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi hatırlatabilirsiniz. 
  2. Markanızın e-ticaret kanalından satın alma aksiyonunu almamış fakat ürünle temas halinde olup müşterinin aklına takılarak müşteriyi ziyaret ettikleri ürünlere sevkederek satın alma eylemine yönlendirebilirsiniz.
  3. E-ticaret kanalınızdan alışveriş yapan kişileri remarketing ile birlikte yeniden alışveriş eylemine yönlendirerek,  müşteri sadakatini kazanmak için önemli bir etken olarak karşımıza çıkar.  Ayrıca Remarketing marka güvenliğini de artıran bir sistemdir diyebiliriz. 
Remarketing ne demektir?

Google Remarketing sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılara google analytics ve google adwords aracılığı ile farklı reklam kampanyaları oluşturarak yeniden ulaşmanın bir yoludur.

Google yeniden pazarlama nasıl yapılır?

Öncelikle yeniden pazarlama için hangi sayfaları ziyaret etmiş kullanıcıların içerilmesi gerektiğine karar verebilir. Daha sonra belirli sayfaları ziyaret etmiş kullanıcılara reklamlar gösterilerek dönüşüme sevkedir ve yeniden pazarlama yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu