Google Ads

Google Ads Teklif Stratejileri Rehberi

Google Ads teklif stratejileri rehberimiz sayesinde reklamlarınız için en uygun teklif modelini belirlemeyi öğrenebileceksiniz. Başarıya en hızlı ve en iyi şekilde ulaştıracak tüm ipuçları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Google Adwords platformunda reklam kampanyalarınızı yayınlarken kullanabileceğiniz birçok teklif stratejisi mevcut. Reklam hedeflerinize göre belirleyeceğiniz teklifler başarıya ulaşmanızdaki temel taşlardan biri olacaktır.

Google reklamlarında size yüksek performans göstermenizi sağlayacak olan bu tekliflerin tüm artı ve eksi yönlerini en kapsamlı şekilde ele aldığımız bu yazımızda Google Ads teklif stratejileri nelerdir? Sorusunun cevabını ve bu tekliflerle ilgili ipuçlarını bulabileceksiniz. O zaman kampanyalarınızda kullanabileceğiniz stratejilere detaylıca bir bakalım.

Google Ads Teklif Stratejileri Nelerdir?

Reklam hedeflerinizi belirledikten sonra sıra teklif seçeneğinizi seçmeye geldi. Dönüşüm, tıklama veya gösterim gibi hedeflediğiniz amaçlara göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Teklif modelleri google açısından manuel ve otomatik teklifler olmak üzere iki gruba ayrılır. Ama Google Ads’de manuel teklifler her zaman işe yarayamayabilir. Bazı durumlarda otomatik teklif google açısından daha doğru sonuçlar verebilir.

Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma teklifinde, belirlediğiniz bütçe dahilinde en fazla tıklamayı almak amaçlanmıştır. Bu stratejide tıklama başına maliyet teklifleriniz Google tarafından otomatik olarak belirlenir. Yani tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma bir otomatik teklif stratejisidir.

Bu teklifte siz sadece bütçeyi belirlersiniz. Geri kalan kısmı, yani tıklamaları arttırmak ve tıklama başına maliyet ayarlamak Google’ın işidir. Tabi kontrolü tamamen elden bırakmak istemiyorsanız TBM teklifi için bir üst sınır belirleyebilirsiniz.

Böylece Google bu sınırın üzerinde herhangi tıklama başına maliyet belirleyemez. Eğer dönüşüm reklamlarınız varsa bu teklif stratejisi pek uygun bir seçenek olmayabilir.

Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Kampanyalarınızdan en fazla dönüşümü elde edebilmek için teklifleri Google’ın otomatik olarak belirlediği bir stratejidir. Etkileşim sayısını üst düzeye çıkarma stratejisi tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma teklifine benzerdir. Tıklama arttırma da tıklama sayısı önemli iken, dönüşüm teklifinde ise dönüşüm sayısını arttırmak önemlidir.

Bu teklifte maksimum TBM belirleyemezsiniz. Dönüşüm sayısı hedeflendiği için tüm TBM tekliflerini Google kendisi belirler. Tabi bu dönüşüm sayısını arttırma teklifini kullanabilmeniz için Google Ads hesabınızda etkin bir etkileşim takibi olmak zorundadır.

Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

Arama sayfasındaki konumu hedefleme, verdiğiniz reklamların sayfanın üst kısmında veya herhangi bir yerinde görüntülenme ihtimalini arttıracak şekilde otomatik olarak ayarlandığı bir teklif stratejisidir.

Yani bu seçenekte reklamlar dönüşüm ve tıklama odaklı değil, sadece konum odaklı olarak optimize edilir. Bu nedenle diğer yöntemler içerisinde daha maliyetli olanıdır.

Hedef Gösterim Payı

Hedef gösterim payı sadece arama ağı reklamlarında kullanılmaktadır. Hedef gösterim payında reklamlarınızın alanlarını hedefleyebilirsiniz.

Reklamlarınızın sonuç sayfasının herhangi bir yerinde üst kısmında veya mutlak üst kısmında yer alması için otomatik teklif vermeyi etkinleştirebilirsiniz.

Eğer sayfanın en üstünde yer almak istiyorsanız Google reklam bütçenize uygun şekilde TBM tekliflerini belirleyecektir. Bu stratejide de yine TBM üst sınırı belirleyebiliyorsunuz.

Hedef EBM Nedir?

Hedef EBM (edinme başı maliyet) Google Ads’in akıllı teklif stratejisidir. Hedef EBM’de amaç maksimum dönüşüm elde etmektir. Bu teklif arama ağı reklamlarında kullanılırken Google makine öğreniminden faydalanır. Hesabınızın geçmiş verilerinden faydalanarak her açık arttırma için bir teklif belirler.

Peki hedef EBM kaç olmalı? Edinme başı maliyet stratejisinde ödemek istediğin tutarı kendiniz belirlersiniz. Google anahtar kelimelerinizin tekliflerini belirlediğiniz bu miktara göre optimize eder.

Anahtar kelimelerinizin dönüşüm maliyetleri farklı olsa da hedef EBM tutarı yakalanmaya çalışılır. Bu yüzden hedef EBM’nizi dönüşüm maliyetlerinize göre belirlemelisiniz.

Örneğin 30 TL’lik bir EBM teklif sınırı belirlediniz. Dönüşümünüz de bir form doldurma veya satın alma olsun. Google bu belirlediğiniz tutar civarında dönüşüm elde edebilmeniz için çalışmalar yapacaktır.

Son olarak hedef EBM’de cihazlar için de ayrı teklifler ayarlayabilirsiniz. Mesele masaüstü cihazlar için ayrı, mobil cihazlar için ayrı bir hedef EBM belirleyebilirsiniz.

Hedef ROAS Nedir?

Hedef roas teklif stratejisi reklam harcamalarınızdan elde ettiğiniz geliri baz alarak çalışır. Özellikle e ticaret sistemlerinde en fazla kullanılan tekliflerden biridir. Reklamlardan gelen gelir için bir hedef belirlemek istiyorsanız hedef roas tam size göre bir strateji.

Bu teklifte de hedef EBM’de olduğu gibi hesabınızın geçmiş bir veriye sahip olması gereklidir. Hesabınız yeterli veriye sahip değilse yeterli ölçümleri yapma imkanınız olmayacaktır.

Hedef roas teklif stratejisini kullanabilmeniz için kampanyanızın 45 gün içerisinde en az 20 dönüşüm alması gerekmektedir. Kampanyanız ne kadar fazla dönüşüm elde ederse, o kadar doğru çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Manuel TBM Teklif Stratejisi

Bu stratejide tıklama başı maliyetlerinizi belirleme imkanınız vardır. Yani TBM’yi Google değil kendiniz belirlersiniz. Reklamlarınızın alacağı her tıklama için TBM üst sınırını anahtar kelimeleriniz özelinde kendiniz belirlersiniz.

Reklamlarınız, belirlediğiniz maksimum TBM sınırında açık arttırmaya girer ve reklamlarınız bu TBM’ye göre bir konum elde eder. Manuel TBM ayarlama süreci oldukça yorucu ve zorludur. Çünkü tahmin gerektiren bir durum söz konusudur.

Geliştirilmiş TBM Teklif Modeli : Hesabınızda etkin bir dönüşüm varsa ve manuel TBM kullanıyorsanız sistem size geliştirilmiş TBM teklifini sunabilir.

Bu teklifi kullandığınız takdirde Google, en üst düzeyde dönüşüm elde edebilmeniz için, dönüşüm olasılığı yüksek olan anahtar kelimelerinizde TBM teklifini arttırabilir. Aksine düşük olan anahtar kelimelerde ise TBM teklifini düşürebilir.

Google Ads Teklif Stratejileri Arasında En İyisi Hangisi?

Yazımızda bahsettiğimiz tüm Google Ads teklif stratejileri modellerini reklam hedeflerinize uygun olarak deneyebilirsiniz. Yani en iyi teklif yöntemini yine kendiniz belirleyeceksiniz.

En iyi teklif hangisidir sorusunun cevabını yaptığınız testler belirleyecek. Her kampanyanızda farklı farklı sonuçlar alabilirsiniz. Tüm bu sonuçları inceleyerek kendiniz için en iyi teklif stratejisini de öğrenmiş olursunuz.

Google Ads reklam yönetimi seçimi yaparken akıllı teklif stratejileri yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Hedef EBM, hedef roas gibi otomatik teklif verme yöntemleri sizi teklif ayarlamanın yorucu yönünden kurtaracaktır.

Peki bunu nasıl yapıyor? Bunu, her açık arttırmada etkileşim sayınızı optimize etmek için makine öğreniminden faydalanarak yapıyor.

Makine öğreniminde, hesabınızda farklı teklif tutarlarının dönüşümlerinizi nasıl etkileyeceği ile ilgili tahminlerde bulunma söz konusudur. Makine öğreniminde kullanılan algoritmalar bu tahminleri bir kişi veya bir çalışma ekibinden daha doğru bir şekilde hesaba katar.

Kısacası otomatik teklif verme stratejilerini doğru kampanya hedefleriyle eşleştirin. Bu size en uygun teklifi bulmanızda yardımcı olacaktır.

Otomatik teklif stratejileri yöntemlerini kampanyalarınızda uygularken aralıklarla test edin. Başarısız sonuçlar elde etseniz de makine öğrenimi kendini sürekli geliştirdiği için ilerde başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca bu teklifleri kullanırken hesabınızda izlediğiniz dönüşümleri doğru izlediğinizden emin.

Özetleyecek olursak,  doğru teklifleri uygulamak için hedefleriniz iyi bilmeli ve düzenli testler yapmalısınız. Başarısız olan reklamları doğru analiz ederek güncelleştirmeler yapmalısınız.

Dijital pazarlama kanallarında reklam kampanyalarını sadece belirli metrikler üzerinden değil, tüm metrikler üzerinden değerlendirip, sonuçları ona göre analiz etmelisiniz. Web site etkileşiminizi artırmak ve google ads reklam maliyetlerini azaltmak için Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu