Google Ads

Google Ads Sertifikası Nasıl Alınır?

İşletmelerini internet ortamında tanıtmak isteyen kişiler veya Google Ads uzmanı olarak çalışmak isteyen kişiler için google dijital atölye sertifika programı kaçınılmaz deneyimler sunuyor. Google ads sertifikası sahibi olarak google aracılığı ile reklamlar verebilir, ajans başvurularınızda sertifika sahibi olmanız ile dikkat çekebilirsiniz.

Google adwords sertifikasına sahip olarak dijital reklamcılıkta uzman olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Bu sertifikaya sahip olduğunuzda hem mevcut müşterilerinize hem de potansiyel müşterilerinize güven vermiş olur ve daha profesyonel görünmüş olursunuz.

Ayrıca reklam ajanslarının Google Partner veya Google Premier Partner olması için bünyelerinde en az bir kişinin google ads sertifikası sahibi olması gereklidir. Bu gerekliliği yerine getiren ajanslar Google Partner rozetini sahip olabilirler.

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Şimdi Google Ads sertifikası nasıl alınır maddeler halinde açıklayalım;

  • Öncelikle skillshop’a üye olmalısınız.
  • Üye olduktan sonra giriş bilgileriniz ile birlikte skillshop hesabınıza giriş yapınız.
  • Giriş yaptıktan sonra sizi karşılayan ekranda başlamak için kursları keşfedin kısmına tıklayınız.
  • Tüm Konular sayfasında yer alan seçeneklerden Google Ads kısmına tıklamalısınız.
  • Google Ads sayfasında yer alan kur seçeneklerinden istediğinizi seçerek sınava başlayabilirsiniz.
  • Örneğin Google Ads Arama Ağı Sertifikası için “Değerlendirmeyi geçerek sertifika kazanın” sekmesinden sertrifika sınavına başlayabilirsiniz.

Google Ads Sertifikası Türleri

Google ads becerilerinizi geliştirmek ve bu konuda uzman olabilmek için alabileceğiniz birçok sertifika bulunuyor. Google sertifika programları için arama ağı, görüntülü reklam ağı, video reklamları ve alışveriş reklamları kategorisindeki kursları tamamlamalısınız. Google ads eğitimi sertifika sınavı sonucu başarılı şekilde tamamladığınız takdirde tüm bu sertifikalara sahip olabilirsiniz.

Kurumsal Adwords hesabınıza sertifikanızı tanımlayarak google partners rozeti kazanabilirsiniz. Şimdi detaylı bir şekilde Google ads sertifikası ve Google adwords e ait eğitim türlerini inceleyelim.

Arama Ağı Sertifikası

Google’ın arama ağı reklamları hakkında daha fazla bilgi almak, becerilerinizi geliştirmek için bu programdaki kursları mutlaka tamamlamalısınız. Bu kurslar ile arama ağı kampanyalarına dair her şeyi öğrenebilir, kişisel veya şirketiniz için google adwords arama ağı sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca anahtar kelime bazında arama hacmi araştırmaları yapabilir, reklam maliyetlerinizi hesaplayabilirsiniz. Kursu ve sınavı başarılı olarak tamamladığınızda dijital pazarlama araçlarından olan arama ağı uzmanlığınızı tescillemiş olursunuz. Sertifikalı bir uzman olarak anahtar kelimeler sizleri bekliyor.

Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası

Bu programdaki kurslar ile görüntülü reklam ağının temel ilkelerini, nasıl çalıştığını ve bu reklam türüne ait tüm kampanyaların nasıl hazırlandığını öğrenebilirisiniz. Ayrıca etkili görüntülü reklam kampanyalarının optimizasyonu hakkında da bilgiler öğreneceksiniz. Kursu bitirdiğinizde ve kurs sonundaki sınavda başarılı olduğunuz takdirde google dijital atölye sertifikası tarafından hazırlanan görüntülü reklam ağı sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Video Reklamları Sertifikası

Google video reklamcılığa dair tüm bilgileri içeren bu sertifika programı sayesinde kitleler, reklam biçimleri ve reklam ögeleri ile alakalı detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Pazarlama hedeflerinizin video reklamlar düzenleyerek daha başarılı olmasını istiyorsanız bu sertifikayı almanız gerekiyor. Video reklamları uzmanlığınızla ister kişisel, ister bağlı bulunduğunuz şirket için fark yaratabilirsiniz.

Alışveriş Reklamları Sertifikası

Müşterilerinizi satın alma sürecinde etkilemek ve ürünlerinizi tüketicilerle buluşturabilmeniz için google alışveriş reklamlarını bilmeniz ve kullanmanız gerekir. Alacağınız bu sertifika ile alışveriş reklamlarına dair temel bilgilerin yanı sıra kampanya oluşturma, ürünleri ekleme gibi birçok bilgiye sahip olabileceksiniz.

google ads sertifika sınavı

Google Ads Sertifika Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak Google ads sertifika sınavı sonucunda alacağınız adwords sertifikası için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Google tarafından sunulan bu kurs ve sertifika programının tamamı ücretsizdir.

Google Adwords sertifikası sınavlarında başarılı olabilmeniz için her girdiğiniz sınavda soruların %80’ini doğru cevaplamanız gerekmektedir. Gireceğiniz bu sınavların tamamı online olarak yapılmaktadır ve belirli bir süre bulunmaktadır. Sınav esnasında belirli bir süre olduğu için sınava ara verme gibi bir şansınız yoktur. Belirlenen süre içerisinde sınavı bitirmeniz gerekmektedir.

Girdiğiniz sınavda başarısız olmanız durumda tabiki de tekrar sınava girebilirsiniz. Fakat tekrar girebilmek için belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu süre genelde 24 saattir. Sınava tekrar girme sayı sınırı olmamakla beraber istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz.

Başarılı olduğunuz kurslar sonucunda aldığınız sertifikaların belirli bir geçerlilik süresi vardır. Sertifikalar 1 yıl geçerlidir. 1 yıl sonunda sertifikanızın geçerlilik süresi dolduğu için bu süre sonunda tekrar sınavlara girerek geçerlilik süresini yenilemeniz gerekmektedir. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan tüm konular için yorum yapabilirsiniz.

Google analytics yardımı ile sertifika değerlendirmeleri yapabilirsiniz.

Google sertifika nedir?

Google Sertifikası, Google reklamları konusunda Google Skillshop tarafından hazırlanan google adwords eğitim sınavlarını başarı ile tamamlayan insanların bu konuda uzmanlık düzeyinde bilgi sahibi olduğunu gösteren sertifikadır.

Google sertifikaları nelerdir?

Google Adwords sertifikaları nelerdir sorusuna cevap vermek gerekir ise; bu sertifikalar şunlardır:
AdWords Temel Düzey.
Arama Ağı Reklamcılığı
Görüntülü Reklamcılık.
Mobil Reklamcılık.
Video Reklamcılığı
Alışveriş Reklamcılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu