Dijital Pazarlama

Email Pazarlama Nedir?

Eposta pazarlama; belirlediğiniz hedef kitlenin e posta adreslerine mail gönderimi gerçekleştirilen bir pazarlama türüdür. Fakat email pazarlama işini toplu mail gönderim ile karıştırmamak gerekir. Toplu email gönderimi ile gönderilen mailler spam kutusuna düşebilir ve spam olarak algılanabilir. Bu durum da pazarlamanızın beklenilen sonuçlarını göstermemesine sebep olur.

Dijital pazarlama yapılırken kullanılan tekniklerden biri de email pazarlama tekniğidir. Neden email marketing e ticaret veya diğer sektörlerde kullanılıyor dediğinizi duyar gibiyim. Yapılan araştırmalara göre e posta kullanan ortalama 100 insandan 91 i her gün en az bir kere e postasını kontrol ediyor. Durum böyleyken email marketing tekniğini kullanmak kaçınılmaz hale geliyor.

Email pazarlama sayesinde gerçekten yüksek geri dönüşüm sayıları elde edebilirsiniz. Çok kısa sürede daha fazla kullanıcıya ulaşarak hedefinize bir adım daha yaklaşırsınız. Ayrıca mevcut veya potansiyel müşteri kitlenizle daha fazla etkileşime girmenizi sağlar. Üstelik sosyal medya, arama motoru reklamcılığı gibi diğer dijital pazarlama kanallarından daha düşük maliyetlerle gerçekleştirildiği için e mail marketing kurumlar için daha cazip bir hale gelmiştir.

email marketing

Email Marketing Ne Demek?

Email marketing dijital pazarlama yönteminde ölçümleme, kampanya oluşturma ve analiz yapmak oldukça kolaydır. Yüksek maliyetlerle karşılaşmadığınız için de ROI ( Return On Investment ) değeriniz yüksek olur. Kampanya özelinde gönderilen mailler müşterilerinizle alakalı olduğu için de daha etkili sonuçlar verir. Böylece e postanın açılma oranlarının ve dönüşümlerinizin yüksek olmasını sağlarsınız.

Email marketing sadece reklamlar vasıtasıyla yapılan bir pazarlama türü değildir. Web sitenize üye olan kullanıcılara da e posta pazarlaması yapabilirsiniz. Kullanıcılar siteye e mail adresleriyle üye oldukları için, tüm bu adresleri bir havuzda toplayabilirsiniz. İlgi alanları sektörünüzle alakalı olan kişilere bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Sitenize üye olan kullanıcılara e bülten, indirim kodu, doğum günü mesajları gibi mailler hazırlayarak gönderebilirsiniz. Böylece markanızı hedef kitlelere sürekli hatırlatarak marka bilinirliğinizi artırmış olursunuz.

Bu hizmeti sadece e bülten veya reklam yoluyla yapmak zorunda değilsiniz. Bunun için birçok email pazarlama şirketi ve yazılımı bulunuyor. Bu şirketler ve yazılımlar sayesinde doğru zamanda doğru kişilere ürün veya hizmetinizi tanıtabilirsiniz. Böylece yüksek hacimli satın alma rakamlarına ulaşabilirsiniz.

O zaman vakit kaybetmeden ve bu kadar bilgi verdikten sonra e-posta pazarlaması nasıl yapılır sorusunu detaylıca cevaplayalım.

email pazarlama nasil yapilir

Email Pazarlama Nasıl Yapılır?

E mail pazarlama kolay gibi görünse de aslında kendi içinde dikkat edilmesi gereken birçok önemli noktası bulunmaktadır. Özellikle e ticaret sektöründe dönüşüm oranlarını yükseltmek ve potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilere çevirmek oldukça önemlidir. Spamsız toplu mail göndermek sayesinde bu işlemleri kısa sürede yapmanız mümkün.

Bu işlemlerde diğer bir önemli nokta ise mail gönderimi gerçekleştirdiğiniz kullanıcıların, gönderilen maili açma oranlarının yüksek olması. Bu oran ne kadar yüksek olursa dijital pazarlama sürecinde o kadar başarılısınız demektir.

E bültenleriniz için önemli bir mail havuzu oluşturmanız da email marketing yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Oluşturduğunuz bu havuza düzenli olarak mail göndermeli ve kullanıcıları önemsediğinizi göstermeniz gerekir. Ayrıca e posta reklamlarında da doğru hedef kitleye reklamlarınızı göstermelisiniz. Aksi takdirde hem reklam maliyetiniz artar hem de reklam kampanyanız başarısız olur.

Peki etkili bir email pazarlama nasıl yapılır? Gelin şimdi maddeler halinde açıklayalım;

  • Etkili başlıklar oluşturun
  • Emaillerinizde doğru mesajlar verin
  • Kişiselleştirin
  • Satış odaklı olmayın
  • Organik mail datası oluşturun
  • Süreklilik konusuna dikkat edin

Etkili Başlıklar Oluşturun

Arama motoru optimizasyonu, ve diğer reklam türleriyle yapılan pazarlamalarda olduğu gibi e posta pazarlamasında da etkili başlıklar oluşturmak son derece önemlidir. Çünkü kullanıcılar ilk olarak e mailin başlık kısmını yoğunlaşacaktır.

Başlık kullanırken mutlaka dikkat çekici kelimeler kullanmalısınız. Yani diğer e postaların arasından ayırt edilerek ilk göze çarpan mail olmalıdır. Son olarak başlıklarınız rakamlar kullanmak kullanıcılar tarafından daha hızlı farkedilmesini sağlar.

Doğru Mesajlar Verin

Hazırlayacağınız mailler konu başlığından tutun mail içeriğine kadar tamamen kusursuz olmalıdır. Kusursuz olmalıdır ki maillerinizin açılma oranı (open rate) yüksek olsun. Mesajınızı ne kadar kısa ve net bir biçimde açıklayabilirseniz kullanıcıların geri dönüşümünü o kadar yükseltmiş olursunuz.

Tabi mesajınızın içeriğini gif, video veya görsellerle desteklemeniz dönüşüm oranınızı yükseltmenizin diğer etmenleridir.

Kişiselleştirin

Her kullanıcı kendini özel hissetmek ister. Bu yüzden maillerinizi kişiselleştirmek kesinlikle çok önemlidir. Kullanıcılar bazı sektörlerde gerçek bilgilerini paylaşmasa da güvenilir kurum veya şirketlerle kişisel bilgilerini paylaşmaktadır.

Bunun nedeni ise kişiye özel teklif veya indirimlere daha iyi iyi ulaşabilme isteğindendir. Sizler de bunu kendi lehinize çevirerek kişiselleştirilen mailer sayesinde müşterilerinizi özel hissettirebilirsiniz. Örneğin; indirim kodları veya hediye seçenekleri gibi.

Satış Odaklı Olmayın

E postalarınızda sürekli “satın al”, “büyük indirim” gibi sloganları kullanmaktan kaçının. Çünkü bir süre sonra kullanıcılar bunları görmekten sıkılacaklardır. Bunun yerine ürün veya hizmetinizi tanıtıcı mailler hazırlayabilirsiniz. Ya da ürünlerinizin kullanım alanlarını bilgilendiren içerikler de hazırlayabilirsiniz.

Organik Mail Datası Oluşturun

Mail datanızı oluştururken tamamen kurallara uyarak oluşturmalısınız. İllegal yollarla topladığınız mail havuzu aslında pazarlama sürecinizi olumsuz etkiler. Sadece sizinle ve sektörünüzle alakalı kullanıcıları mail havuzuna biriktirmek pazarlamanızın olumlu sonuçlar vermesini sağlayacaktır.

Web sitenize oluşturulan üyeliklerle elde edilen veya e bülten aboneliği ile biriktirdiğiniz mail dataları en güvenli datalar olacaktır.

Süreklilik Konusuna Dikkat Edin

Kullanıcılara belirli aralıklarla e posta göndermeyi asla ihmal etmeyin. Müşterilerinize kendinizi hatırlatmak her zaman olumlu sonuçlar verir. Bu durum onları unutmadığınızı gösterir. Süreklilik konusunda ne kadar başarılı olursanız hem mevcut müşterileriniz azalmaz hem de potansiyel müşterilerinizi kaybetmemiş olursunuz.

Eposta pazarlamasında dikkat edilmesi gereken noktaları maddeler halinde açıklayalım;

  • Mail gönderimi yaparken mutlaka firma isminizi kullanın. Ayrıca firma logonuz mutlaka mailinizin içerisinde bulunsun
  • Şablonunuz mutlaka mobil uyumlu olsun. İnternet kullanımın büyük çoğunluğunun mobilde gerçekleşmesinden dolayı kesinlik dikkat etmeniz gereken bir konu.
  • E postaların gönderilme zamanlarına dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların aktif olduğu zamanlarda gönderim yapmak başarıya ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Teşekkür maili, ödeme onayı veya özel gün mailleri sizi diğer rakiplerinizden farklı olmanızı sağlayacaktır.
Email Pazarlama Şirketleri

Kullanabileceğiniz Email Pazarlama Şirketleri

E mail marketing yaparken e mail pazarlama şirketleri ve yazılımlarından destek alabilirsiniz. Bu şirket ve yazılımlar işlerinizi oldukça kolay hale gelmesini sağlayacaktır. Bu firmalar hedef kitlenize alaka düzeyi yüksek toplu mailler göndererek potansiyel müşterilerinizin artmasını sağlar. Ayrıca maillerde kullanacağınız web site yönlendirmeleri sayesinde trafiğiniz de artacak ve SEO değeriniz yükselecektir.

Bu firmalar raporlama ve analiz konusunda size en iyi desteği sağlayacaktır. Kimlerin mailinizi açtığını, kimlerin yönlendirme linkine tıkladığı gibi raporları bu firmalar size sunar. Özellikle attığınız maillerin spam kutusuna düşmemesini sağlar.

Bu sektörde en önemli firmalar; Mailchimp, Euromessage, Mailjet Mailgraf ve Sendmail firmalarıdır. Bu şirketlerden Euromsg ve Sendmail firmalarının özelliklerini sizler için kısaca açıklayalım:

Euromsg

Euromsg e posta pazarlama sektöründe oldukça önemli bir konumdadır. Yaklaşık 30 ülkede 1500’den fazla marka Euromsg ile çalışmaktadır. Veri güvenliği, detaylı raporlama, segmentasyon, kolay tasarım ve 7/24 müşteri desteğiyle kesinlikle tercih edebileceğiniz bir email pazarlama şirketidir.

Sendmail

Avrupa’nın en büyük 2. gönderim alt yapısına sahip Sendmail firması bu sektörde öncü firmalardan bir tanesi. Saatte yaklaşık 100 milyon gönderme kapasitesine sahip. Ayrıca dünya anti-spam organizasyonuna da üye bir firma. En önemli özelliklerinden bir tanesi de tüm yazılımlara en hızlı şekilde entegre olabilmesidir.

Ücretsiz toplu mail gönderme servisleri genellikle kısıtlı sayılarda mail gönderimine izin vermektedir. Eğer işletmeniz için mail adreslerinizle toplu mail gönderim servislerini kullanmak istiyorsanız mutlaka profesyonel destek almalısınız.

E-mail pazarlama örnekleri için yorum bırakabilirsiniz. Telegram kanalıma katılarak tüm güncellemelerden haber olabilirsiniz. Mailing örnekleri hakkındaki güncellemeler daima devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu