FacebookİnstagramSosyal Medya

Doğru Hashtag Kullanımı

İçeriklerinizde kullanacağınız hashtag sayesinde, paylaşımlarınızın daha çok kişi tarafından görüntülenmesini sağlayarak etkileşimi artırabilirsiniz. Facebook, Twitter ve özellikle instagram gibi sosyal ağlarda doğru hashtag kullanımı oldukça fazla görülmektedir. Tüm bu platformlar için farklı stratejiler de mevcuttur.

Hashtag kullamında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Her sosyal medya ağının hashtag kullanım sayısı farklıdır. İçeriklerin etkili olması ve gerekli etkileşimi alabilmesi için ortalama 3-5 adet kullanılmalıdır. Paylaşımınızla alakasız hashtag kullanarak içeriğinizin etkileşimini azaltacak ve geri plana düşürecektir.

Instagram İçin Doğru Hashtag Kullanımı

Instagram diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak hashtag kullanımına en fazla izin veren bir platformdur. Instagram ve facebook hashtag kullanım açısından oldukça önemlidir ve instagram maksimum 30 tane için izin vermektedir.

Facebook ta da kullanacağınız etiket sayısı 3 – 5 i geçmemelidir. Fakat instagram için 30 etiket kullanımı içeriklerinizin etkileşimini artırmayacağı gibi, aksine spam olarak algılanmasına sebep olabilir.

Hashtag seçimi yapılırken, sadece içeriğinizle ilgili hashtagleri kullanılmaya özen gösterin. Paylaşımınızla alakalı olmayan ve kullanılan hashtagler içeriğinizin yeterli sayıda etkileşim almamasına neden olur. Daha fazla etkileşim alabilmek için popüler olanları takip edip bunları paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz.

Hashtag kullanımı için paylaşım esnasında  # etiket içeren sembolünü kullanarak etiket oluşturabilirsiniz. Ayrıca sadece fotoğraflarınızda değil, yazı ve yaptığınız yorumlarda da kullanabilirsiniz. Yorum olarak hashtag kullanıabilir ancak bu yanlış bir uygulamadır. Bu etiket kullanımından sakınmalısınız.

dogru hashtag kullanımı

Twitter Hashtag Kullanmak

Instagramda olduğu gibi Twitter’da da hashtag oldukça yaygındır. Bu platformda da kullanacağınız hashtagler ile etkileşim sayınızı artırabilirsiniz.

Twitter için anahtar kelimeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda Twitter’da en uygun etiket sayısı 1 veya 2 olmalıdır. Bu yüzden 2 den fazla etiket kullanmamaya özen göstermeli ve sadece konunuz ile ilgili uygun hashtagleri kullanabilir siniz. Hesabınızın gizli olmaması gerektiğini unutmayınız.

Hashtag Faydaları Nelerdir?

Etiket kullanımının faydaları konusunda söyleyeceğimiz ilk şey tabiki de etkileşim oranınızın yükselmesi olacaktır. Etkileşim oranınız yüksek olunca hem beğeni sayınız, hem de takipçi sayınız artacaktır. Böylece sosyal medyadaki görünürlüğünüz de zirveye çıkmış olacaktır.

Paylaşımlarınızda hashtag kullanırsanız sizinle aynı etiketi kullanan kişilerinde paylaşımlarını görebilirsiniz. Böylece diğer insanlara ilham verebilir ya da o insanlardan ilham alabilirsiniz.

Ayrıca bu konu etiketleri sayesinde sevdiğiniz bir konu veya baka bir gönderiyi, sadece arkadaş listenizle değil, diğer tüm kullanıcılarla paylaşmış olur olumlu sonuçları elde edersiniz.

Hashtag kullanımı kişisel profillere fayda sağladığı kadar kurumsal hesaplar için de oldukça fayda sağlıyor. Kurumsal sosyal medya hesapları doğru hashtagleri kullanmanın sayesinde hedef kitlesine direkt olarak ulaşma imkanına sahip oluyor.

Bu etiketler sayesinde firmalar kullanıcıların marka, ürün ya da hizmetleri hakkındaki görüş ve düşüncelerini de öğrenme fırsatı yakalıyor. Hangi hashtagleri kullanacağınıza dikkat etmelisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu