Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte pazarlama stratejileri içerisine de her geçen gün yenileri eklenmeye başladı. Gelişen teknoloji sayesinde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini geliştirilmiş pazarlama yöntemleri aldı. Bu nedenle bu yazımızda dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır konularını ele alacağız.

Özellikle e ticaret sektöründe fazlasıyla kullanılan bu yeni pazarlama yöntemi, günümüzde en fazla kullanılan pazarlama yöntemidir. Hedef kitleyle etkileşimin en yüksek olduğu dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın yerini almıştır. İnternetin hayatımızın her alanında var olduğunu düşünürsek bu yeni yöntemin tüm sektörlerde başarılı olması oldukça doğaldır.

Artık birer birer fiziksel mağaza gezmek yerine internet mağazalarından tek tıkla anında alışveriş yapılabiliyor. Aynı zamanda ölçülebilir bir sistem olduğundan diğer yöntemlere göre daha kullanışlıdır. O zaman daha fazla vakit kaybetmeden dijital pazarlama kanalları nelerdir detaylıca inceleyelim.

Dijital Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Genel bir tanımlama yapacak olursak elektronik cihazlar ve internet kullanılarak yapılan tüm tanıtım faaliyetleri dijital pazarlama olarak adlandırılır. Pazarlama sürecine bağlı olarak tüm şirketler veya şahıslar tanıtımın temel noktası olan müşterilere en kısa yoldan ulaşmak ister. Bu da online pazarlama ile mümkündür.

Online pazarlama kanallarının her biri farklı yatırım getirisi oranlarına sahiptir. Örneğin; ücretli aramalar yani arama motoru reklamları %19, e-mail marketing  %14 yatırım getirisi sağlıyor. Sosyal medya kampanyaları ise %18 gibi yüksek bir getiri sağlamaktadır. Ama bu kanallar arasında en fazla getiri sağlayan ise %49 ile organik aramalar yani SEO tekniğidir.

dijital pazarlama nasıl yapılır

Kurumsal Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Kurumsal firmalar gelişebilmek ve yüksek oranlı büyüme gösterebilmek için dijital pazarlamanın önemini kavramak zorundadır. Şirketin dijital platformlardaki varlığı sektörde yer edinebilmesi için büyük önem arz etmektedir. Pazarlama faaliyetlerini dijital kanallar aracılığıyla sürdürmeyi başaran kurumsal firmalar daima rakiplerinin bir adım önünde olacaktır.

Kurumsal dijital pazarlama örnekleri içerisinde içerik pazarlama, SEO ve sosyal medya önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle uygun dijital platformları belirleyip sektöre uygun içerikler hazırlamak tüm kurumsal firmaların birincil görevidir. Özellikle e ticaret sektöründe hizmet veren şirketler sosyal medyayı ve içerik pazarlamayı aktif olarak kullanmalıdır.

Dijital pazarlama alanında diğer bir strateji ise SEM ve SEO tekniğidir. Örneğin Google arama sonuç sayfasında potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmak size oldukça fazla sayıda dönüşüm sağlayacaktır. Web sitenize daha fazla ilgi alanı yüksek ziyaretçi çekmek dönüşüm oranını da artıracaktır.

Sitenize bir üyelik sistemi entegre edebilirsiniz. Bu sayede müşterilerin e postalarını bir havuzda toplayarak e posta pazarlamasını da gerçekleştirmiş olursunuz. Böylece ulaşmak istediğiniz hedefe daha kısa sürede ulaşma imkanına sahip olursunuz.

Kurumsal dijital pazarlama stratejileri nelerdir? maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Hedef belirleme ve planlama.
 • Hedeflerinize uygun dijital platformları belirleme.
 • Sektörünüze uygun içeriklerin üretilmesi.
 • İçeriklerin hedef kitlenizin bulunduğu platformlarda paylaşımı.
 • Mevcut içeriklerinizi sektörünüz ve SEO ile uyumlu hale getirme.
 • Dijital platformlarda düzenli bir şekilde var olma.
 • Analiz ve raporlama çalışmaları ile verileri değerlendirme.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları potansiyel müşterilerinize en kısa ve en etkili yoldan ulaşmanızı sağlar. Geleneksel pazarlama stratejilerine göre hedef kitleyi daha iyi bir şekilde araştırabilir ve belirleyebilirsiniz. Ayrıca marka bilinirliği ve güvenirliğini artırmak pazarlama araçları sayesinde gerçekleşir.

Online pazarlama kanalları sayesinde reklam kampanyasının verimini artırarak daha fazla kişiye erişebilirsiniz. Özellikle e ticaret sektöründe tercih edilen bu kanallar sayesinde müşterilerinizi tüm istek ve önerilerine daha kısa sürede cevap verebilirsiniz. Müşterilerinizin tepkilerine göre gerekli planlamaları yaparak sektörde daha aktif bir şekilde yer alabilirsiniz.

Gelin şimdi dijital pazarlama kanalları nelerdir detaylı bir şekilde inceleyelim;

 • İçerik pazarlaması
 • Mobil uygulama kanalları
 • Google Ads (Adwords) reklamları
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • E mail marketing
 • Sosyal medya Platformlarıdır.

Tüm bu kanalları kullanarak sektörünüzde zirveye çıkabilir ve her zaman rakiplerinizin önünde bulunabilirsiniz.

arama motoru optimizasyonu SEO

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda bulunması ile daha fazla müşteriye ve daha büyük bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Tabi bu da planlı ve programlı SEO çalışmalarıyla mümkündür. Pazarlama yöntemlerinin bir numaralı kanallarından olan SEO ile sitenize daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızı yaparken SEO analiz araçlarını kullanabilirsiniz. SEO aracı anahtar kelime seçiminde ve diğer tüm SEO konularından size oldukça fazla yardımcı olacaktır. İçeriklerinizde, ürün açıklamalarınızda veya diğer sayfalarınızda kullanıcıların arattığı anahtar kelimeleri kullanarak arama motoru sıralamasını üst sıraya taşıyabilirsiniz.

Tabi bu çalışmaları Google ın belirlediği kurallara göre yapmalısınız. Kurallara uygun şekilde yapılmayan SEO pazarlaması belirlediğiniz anahtar kelimenizde alt sıralarda olmanıza sebep olur. Böylece de organik yollardan elde edilen web sitesi trafiği de azalmış olur. Hatta sitenizin Google da spam yemesine bile sebep olabilirsiniz.

SEO pazarlamasında dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Web sitenizdeki tüm başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Çünkü başlıklar içerik veya ürünlerinize dair kullanıcılara özet bilgiler vermektedir.
 • Anahtar kelime seçimlerini çok dikkatli yapmalısınız. Anahtar kelime araştırması yaparken SEO araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızı hedeflerinize göre şekillendirmelisiniz. Planlanmadan yapılan çalışmalar size herhangi bir fayda sağlamayacaktır.
 • Tamamen kullanıcı odaklı çalışmalar yapmalısınız. Çünkü kullanıcı deneyimi her şeyin üzerindedir.

Son olarak SEO daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi yatırım getirisi en yüksek olan dijital pazarlama tekniğidir. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için “SEO Nedir, Doğru SEO Nasıl Yapılır?” yazımı okuyabilirsiniz.

google reklamları

2. Google Reklamları

Google Ads (Adwords) reklamları dijital pazarlama konuları adına önemli bir rol oynamaktadır. Google Ads hizmetinde görüntülü reklam ağını, arama ağı reklamlarını veya diğer reklam ağı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Size en uygun reklam modeli sayesinde potansiyel müşterileri rahatlıkla bulabilir, ürün veya hizmetinizi tanıtabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızda hedef kitlenizin dikkatini çekmelisiniz.  Etkileyici bir başlık ve ilgi çekici reklam metinlerinin yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz anahtar kelimelerle arama sonuçlarında ilk sırada yer alarak anlık olarak müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz. Üstelik Google reklamları tıklama başı maliyetine bakacak olursak oldukça düşük ücretlerle reklam verilmesini sağlıyor.

Arama motoru reklamcılığı yani SEM in en önemli özelliklerinden biri de yeniden pazarlama imkanı sunmasıdır. Yeniden pazarlama web sitenizi ziyaret etmiş veya herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmiş kullanıcılara tekrar reklam gösterilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede sizinle etkileşime geçmiş tüm kullanıcılara tekrar tekrar kendinizi hatırlatarak dönüşüm sayınızı artırabilirsiniz.

içerik pazarlama alanları

3. İçerik Pazarlama Alanları

İçerik pazarlaması diğer adıyla content marketing günümüzde en fazla kullanılan pazarlama tekniklerinden biridir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) kurallarına uygun olarak hazırlanan kaliteli içeriklerle arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Kaliteli içerikler üreterek ürün veya hizmetinizin tanıtımını yapabilirsiniz. İçerik pazarlama tekniği web sitenize daha fazla trafik çekerek satın alma işleminin artmasına yardımcı olur.

Ürün veya hizmetinize daha fazla ilgi çekmek istiyorsanız içerik hedef kitleye uygun olmalıdır. Aynı zamanda içeriği ürü veya hizmetin görselleriyle desteklemelisiniz. Başarılı içerik her zaman size fayda sağlar.

Ayrıca bu içeriklerinizi sosyal medya platformlarında yayınlayarak daha büyük kitleler ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizi müşterilerinize ne kadar doğru ve iyi bir şekilde yansıtabilirseniz müşterilerinizin size olan güveni bir o kadar yüksek olur.

İçerik pazarlamasında dikkat edilecek hususları kısaca açıklayacak olursak:

 • Özgün ve farklı içerik hazırlanmasına özen gösterilmelidir.
 • İçerik hazırlanırken SEO uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • İçeriklerinizde kullanıcıların ilgi alanlarını ön planda tutmalısınız.
 • İçeriklenizde mutlaka görsel içerikleri, videoları ve grafikleri kullanmalısınız.

İçerik pazarlaması hakkında daha fazla bilgi için İçerik Pazarlama için SEO Stratejisi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

sosyal medya platformları

4. Sosyal Medya Platformları

Günümüzde sosyal medyanın gücünü kimse inkar edemez. Milyarlarca insan aktif olarak farklı sosyal medya mecralarında vakitlerini geçiriyor. Çokça vakit geçirilen bu medya platformlarından da online pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi gayet de doğaldır. Çünkü belirlenen hedef kitleye büyük çoğunlukla sosyal medya ağları üzerinden ulaşılabilmektedir.

Dijital pazarlama için platform olarak belki de en önemlisi sosyal ağlardır. Popüler sosyal medya platformları aracılığıyla insanlar sadece arkadaşlarınızı değil firmaları da bu mecralardan takip ediyor. Bu da şirketlerin ürün veya hizmetlerinin pazarlamasını daha kolay yapmasına imkan sunuyor.

Aynı zamanda farklı hedef kitlelere de sosyal medya platformu sayesinde de ulaşılabilmektedir. Fakat sosyal medyayı bir dijital pazarlama olarak kullanmak uzmanlık gerektirir.

Çünkü her hedef kitleye aynı dil ve üslup kullanılamaz. Farklı kitlelerin buralarda olduğunu göz önüne aldığımızda farklı dil ve üslüp kullanmak da kaçınılmaz oluyor. Örneğin; kurumsal bir firma iseniz daha resmi bir dil kullanmanız gerekirken, bir restoran veya cafe için daha samimi bir dil kullanılmalıdır. Aynı zamanda kaliteli içerikleri de kullanıcılarla buluşturmanız gerekir.

Sosyal medya platformları aynı zamanda birer reklam alanlarıdır. Milyarlarca aktif kullanıcı sayısına sahip bu platformlarda vereceğiniz reklamlarla çok sayıda insana ürün veya hizmetinizi tanıtma şansına sahip oluyorsunuz. İlgi çekici reklam kampanyaları sayesinde potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.

e-mail pazarlaması

5. E Mail Pazarlama (Marketing)

Email pazarlama web sitenize kayıt olmuş kullanıcılara veya müşterilerinize e mail yoluyla yapılan yeniden ulaşma tekniğidir. E mail marketing ile müşterilerinize tüm kampanyalarınızdan haberdar edebilirsiniz.

Kampanyalarınız için belirli bir süre geçse de tekrar web sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kullanıcılara e bülten aboneliği sunarak belirli aralıklarla müşterilerinize e posta ile ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirebilirsiniz.

E mail marketing hem toplu hem de bireysel tanıtım açısından oldukça önemlidir. Toplu mail gönderim sayesinde birçok kullanıcıya aynı anda ulaşabilirsiniz. Bu tanıtım maillerinde satışların artırılması hedeflenmektedir.

Başarılı bir e mail marketing kampanyası sayesinde yüksek geri dönüşüm ve satış sayılarına ulaşabilirsiniz. Üstelik diğer marketing tekniklerine göre daha az maliyetle bunu başarabilirsiniz. Email pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Email Pazarlama Nedir?” yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Doğru Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Djital pazarlama yapmak tabi ki önemlidir fakat en önemlisi bunu doğru yapabilmektir. Dijital ortamda yapılan tüm faaliyetlerinizi belirli bir plan, program ve stratejiye göre yapmalısınız. Doğru adımları izleyerek hedef kitlenin ürün ve hizmetlerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Dijital kanallardan en iyi verimi alabilmek için farklı planlar üretmelisiniz. Bu planlar kısa, orta ve uzun vadeli planlar olmalıdır. Her bir plan için ayrı stratejiler üreterek potansiyel müşterileri gerçek müşterilere çevirme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca remarketing reklamları sayesinde de tüm müşterilerinizi uzun süre elinizde tutabilirsiniz.

Doğru dijital pazarlama nasıl yapılır konusunu kısaca özetleyecek olursak:

 • Belirli bir hedef ve plan çerçevesinde çalışmalarınızı yürütmelisiniz.
 • Dijital dünyadaki tüm kanalları aktif ve düzenli bir şekilde kullanmalı sektörünüze uygun olarak şekillendirmelisiniz.
 • Yeniden pazarlama stratejisi kullanarak müşteri kaybının önüne geçmelisiniz.
 • Arama motoru ve sosyal medya reklamları ile hedef kitleye daha kısa sürede ulaşmalısınız.
 • Web sitenizin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için içerik pazarlama ve gerekli tüm SEO işlemlerini yapmalısınız.
 • Sosyal medya kullanımına işletmenize fayda sağlayacak şekilde özen göstermelisiniz.
dijital pazarlama uzmanı

Sizin için Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanları kurumların dijital platformlardaki tüm faaliyetlerini yöneten kişidir. Dijital pazarlama uzmanlığı gelişen dijital dünyada artık mesleki bir unvandır. Marka bilinirliğini artırarak, kitle iletişimini koordineli bir şekilde yönetir.

Ayrıca sektörünüzle ilgili hedef kitleyi belirleyerek özellikle reklam kampanyalarınızın başarıya ulaşmasını sağlar. Tüm dijital platformlarda tanınır hale gelmesi için tüm çalışmaları gerçekleştirir.

E ticaret sektöründe yüksek satış rakamlarına ulaşmak için profesyonel bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaptığınız işi daha da büyütmek istiyorsanız bir profesyonel ile çalışmak size ve şirketinize oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için gereken beceriler nelerdir? şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dijital pazarlamada tüm donanımlara sahip olmalıdır ve sahip olduğu tüm bilgileri şirketin menfaatleri için kullanmalıdır.
 • Dijital platformlardaki tüm trend ve yenilikleri takip ederek, bunları çalışmaları ve tüm pazarlama stratejilerinde kullanmalıdır.
 • SEO SEM, Google Analytics ve mobil pazarlama konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olmalıdır.
 • İçerik yönetimi konusunda da yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir.
 • Yaptığı tüm çalışmaları analiz edebilmeli ve hazırladığı raporlar doğrultusunda gerekli optimizasyon çalışmalarını yapabilmelidir.

Eğer sizde online pazarlama öğrenmek isterseniz birebir ve online olarak düzenlenen dijital pazarlama eğitimi fırsatlarından yararlanabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu