SEO

Backlink Nedir? Backlink Türleri Nelerdir?

Bir web sitesinden başka bir web sitesine verilen birnevi referans linki, backlink nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Referans linki arama sonuçlarına etki eden bir numaralı sıralama kriteridir. Google tarafından belirlenen bu kriter, kendi sitenizin üst sıralara çıkmasına oldukça yardımcı olacaktır.

Ayrıca backlinkler bir web sitesine arama motorlarından daha sık süreyle botların gelmesini sağlar. Fakat size önerimiz piyasada bulunan paket olarak satılan geri bağlantı paketlerinden almadan doğal yollarla backlink çalışması yapmanızdır.

Geri bağlantı aldığınız web sayfasının içeriği ve paylaşımları ne kadar sizin sektörünüz ile alakalı olursa sizin web siteniz için o kadar yararlı olur. Backlink diğer ismiyle geri bağlantı SEO çalışmaları içerisinde de çok önemli bir yere sahiptir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaliteli backlink almak oldukça önemlidir. Herhangi bir siteden alınan referans linki ile trafiği yüksek popüler bir siteden alınan linkler çok farklıdır. Tabiki herkes kaliteli bir web siteden link alarak google ın sıralamalarında yükselmek ister.

Backlink türleri aşağıdaki gibi örneklendirilebilir.

  • Video açıklamalarında yer alan backlinkler.
  • Metin şeklinde içeriklerde yer alan backlikler.
  • Yorum yapılarak alınan backlinkler.
  • Profil oluşturarak alınan backlinkler.
  • Sosyal imleme sitelerine gönderilen bağlantılar.
  • Footer backlink.

Yazımızın devamında backlink nedir detaylı inceleyeceğiz ve geri bağlantı alabileceğiniz siteleri ve diğer backlink alma yollarını anlatacağız. Bu siteler, sosyal imleme siteleri, forumlar ve dizin ekleme siteleridir. Ayrıca yazacağınız web sitesi tanıtım yazıları da geri bağlantı alma yollarından biridir.

backlink nedir görsel

Sosyal İmleme Backlink Nedir?

Sosyal imleme İngilizce ismiyle social bookmarking backlink alırken başvuracağınız en iyi yollardan biridir. SEO çalışmalarında da önemli bir rol oynamaktadır. Sosyal imleme kısaca sitenizde paylaştığınız içerikleri sosyal ağlarda paylaşmaktır.

Sitenize eklediğiniz içerikleri sosyal imleme sitelerine ekleyerek kaliteli backlink elde edebilirsiniz. PR seviyesi yüksek kaliteli sosyal medya sitelerinde imleme yaparsanız arama sonuçlarındaki yeriniz oldukça güçlenir. Google arama motoru tarafından daha fazla sonuçta çıkarılırsınız.

Sosyal imlemenin önemini şu şekilde açıklayabiliriz. Sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımlarınızla kaliteli backlinkler edinebilirsiniz. Ayrıca web sitenize oldukça fazla sayıda ziyaretçi çekmiş olursunuz.

Üstelik bunların hepsini ücretsiz olarak yaparsınız. Tabi bunları yapabilmek için bu sosyal ağlarda bir profile ihityacınız olacaktır. Açtığınız bu profillerle web sitenizde içerikleri diğer kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

İçeriklerinizin daha hızlı paylaşılması için de içeriklerinizin belirli bölümlerinde beğenme, paylaşma gibi butonları yerleştirebilirsiniz. Böylece kullanıcılar içeriklerinizi daha kolay paylaşma imkanına sahip olur.

Sosyal imleme yaparken içeriklerinizin kalitesi oldukça önemlidir. Özgün ve dikkat çekici içerikler içerikler daha fazla ziyaretçi kazanmanızı sağlar. İçeriklerinizde kullanacağınız başlıklar da oldukça önemlidir.

Twitter, Pinterest, Delicious, Reddit, Tumblr, Facebook, Digg gibi ağlar, arama motorları tarafından kaliteli görülen sosyal imleme siteleridir. Bu ağlarda ne kadar çok paylaşım yaparsanız web sitenize o kadar çok sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Yoluyla Backlink Nedir?

Tanıtım yazısı backlink nedir? öncelikle bunu anlatacağız. Tanıtım yazısı yöntemi, farklı sitelerde yayınlanan haber niteliği taşıyan yazılardır. Web sitesi sahibi içeriklerinin reklamı veya ürün tanıtımı için bu yöntemi kullanabilir.

Yazılan yazılarda belirlenen anahtar kelimelere link çıkışı sağlanarak web siteye yönlendirilmesi sağlanır. Bu yazılar arama motorları tarafından bir geri bağlantı olarak görülür ve SEO açısından sitenize oldukça büyük katkı sağlar.

Tanıtım yazıları ile web site reytingleri kısa sürede yükselebilir ve ziyaretçi sayısında harika artışlar gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca web sitenizin domain ve otorite değerleri yükselecektir. Kaliteli bir backlink ağı oluşturarak web site reklamını da birnevi gerçekleştirmiş olursunuz.

Peki iyi bir tanıtım yazısı nasıl olmalıdır? İlk olarak yazınızın tamamen SEO uyumlu ve özgün olması gerekir. Belirlenen anahtar kelimelerin yanında ekstra anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu yazıları yayınlayacağınız siteler köklü ve güvenilir siteler olmalıdır.

Çok uzun yazılar dikkat çekmeyeceği gibi kısa yazılarda da istenilen mesajı veremeyeceksiniz. İdeal bir tanıtım yazısı ortalama 250 ile 500 kelime arasında olmalıdır.

dizin ekleme backlink siteleri

Dizin Ekleme Siteleri

Bazı sitelerin sıralanması ve amaçlarına göre kategoriler oluşturan web siteleridir. Dizinlerde genel olarak web sitesinin ismi, linki ve kısa bir açıklaması bulunur, Ayrıca pagerank ve sitenin Alexa sıralaması da dizin ekleme sitelerinde ek bilgi olarak yer alabilir.

Bu sitelerde yine referans linki almak için kullanılır. Fakat bu tarz sitelerden çok fazla sayıda backlink almak faydanın aksine zarar sağlamaktadır. Bu yüzden kaliteli dizin ekleme sitelerinden az sayıda backlink alınması gereklidir.

Ücretli ve ücretsiz birçok dizin ekleme sitesi bulunmaktadır. Tabiki bunların içerisinde değeri yüksek olan sitelerden backlink alınmalıdır. Araştırma yaparken DMOZ gibi kaliteli dizin sitesinden alınmasına dikkat edilmelidir.

Türkçe bir web siteniz varsa Türkçe dizin sitelerinden geri bağlantı almanız size oldukça fayda sağlayacaktır. Dofollow bir link edineceğiniz için de SEO açısından sitenize katkıda bulunacaktır.

Bazı dizin sitelerine kayıt olurken site ekleme karşılığında sizden de bir link istemektedir. Yani sayfanıza bir kod eklemesini istemektedir. Bu sitelere dizin eklemek oldukça gereksiz olup herhangi bir fayda sağlamayacaktır.  Şunu da unutmamalısınız ki sitenizi dizin ekleme sitelerine eklemek tek başına yeterli olmayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok dizin sitesi bulunuyor. Bunların en başında Google geliyor. Tabi bu dizin ekleme işlemleri Google tarafından otomatik gerçekeştiriyor. Yani web sitenizin tüm dizin işlemlerini Google kendisi hallediyor.

Bunların dışındaki siteleri soracak olursanız onları da açıklayalım. Dizin sitelerinin en önemlileri Yahoo Search, Bing, DMOZ, ScrubTheWeb, Entire Web, ASR, Exact Seek ve Skobe gibi sitelerdir. Türkçe dizin sitesi olarak da en önemlisi HurList ve bumerang.hurriyet.com.tr adresidir.

forum tanıtımı listesi backlink

Forum Tanıtımı Listesi

Backlink almak için yapılan SEO çalışmalarından birisi de forum tanıtımı yöntemidir. Forum tanıtımı çeşitli forumlara üye olunarak buralarda tanıtım yazısı yazılması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda en çok kullanılan backlink çalışmalarından biridir.

Bir diğer teknik ise forumdaki konulara mesaj göndermektir. Belirli anahtar kelimelerde mesaj yazımı sağlanarak anahtar kelimenizin forum sitelerinde dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Forum tanıtımlarının ilk özelliği en az 300 kelime olmasıdır. Bu kelime aralığında yazılan özgün yazılar Arama motoru çalışmanıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Fakat bunu yaparken tüm forum sitelerine aynı yazıyı göndemek SEO açısından olumsuz etki yaratacaktır. Arama motoru tarafından spam olarak algılanabilirsiniz.

Forum tanıtımında yapmanız gereken bir diğer işlem ise anahtar kelimenizi içeren konulara cevap yazmanız olacaktır. Yazınıza sitenizin linkini de ekleyerek bu çalışmayı tamamlayabilirsiniz. Bu işlemleri siteye üye olarak da yapabilirisiniz. Ayrıca forum sahipleriyle iletişime geçerek belirli bir ücret karşılığında da yaptırabilirsiniz.

İnci sözlük, Wm Aracı, Donanım Haber, ShiftDelete gibi forum siteleri rank değeri yüksek forum siteleridir. Buralarda ve diğer forum sitelerinde SEO amaçlı forum tanıtım yazısı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Forum tanıtımının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki eski bir konuya mesaj yazacağınız için konunun SEO değeri yüksek olacaktır. Bir tartışma konusuna yazılan tüm yazılar, mesajlar özgün olduğu için SEO çalışmalarınız daha kısa sürede sonuç verir.

Forum sitelerine Google arama sonuçları ile ulaşıldığından SEO kalitesi yüksek konular ilk sıralarda çıkar. Sizler de buralarda yazılar yayınlayacağınız için kaliteli bir sayfadan backlink almış olacaksınız. Böyle bir çalışma Google tarafından bir spam olarak asla görünmeyecektir.

Şimdi gelelim en önemli kısma aşağıda yer alan yorum kısmına mail adresinizi ve düşüncelerinizi paylaşmanız durumunda sizlere 100 adet kaliteli backlink kaynağını ücretsiz olarak göndereceğim. Backlinklerin siteme katkısı olduğundan emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu