Google Ads

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google Adwords platformunda arama ağı reklamları verecekseniz anahtar kelime eşleme türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü arama ağı reklamlarının başarı sağlamasındaki en önemli faktör doğru anahtar kelime seçimidir. İstenilen hedef kitleye ulaşmak için anahtar kelimeleri özenle seçmeliyiz.

Reklam kampanyalarınızın doğru kitleye ulaşabilmesi için anahtar kelimelerinizin de doğru bir şekilde seçilmesi gereklidir. Yani doğru anahtar kelimeleri bulmak için optimizasyon yapılmalıdır. Optimizasyon yapılmadan oluşturulan bir anahtar kelime listesi başarısızlığa sebep olacaktır. Yanlış kitleye reklam gösterildiği için de reklam maliyetleriniz artacaktır.

Tam da bu noktada Google bize anahtar kelime eşleme türleri seçeneğini sunmakta. Bu eşleme türleri sayesinde reklamlarımızın gösterimini sağlayacak anahtar kelimeleri yönetme imkanına da sahip oluyoruz. Kapsamlı rehberimiz sayesinde tüm bu eşleme türleri hakkında detaylı bilgiye sahip olarak kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri bulabileceksiniz.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Google Ads anahtar kelime eşleme türleri, arama ağı reklamlarınızı başarıya götürecek anahtardır. Reklam stratejinize en uygun eşleme türünü seçerek anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Anahtar kelime eşleme seçenekleri sayesinde ister geniş bir hedef kitleye, isterseniz de daha dar ve spesifik bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.Reklam kampanyalarınızda her anahtar kelimeniz için en az bir eşleme türünü kullanabilirsiniz.

Google Adwords reklam aracından 4 farklı anahtar kelime eşleme türü bulunmaktadır. Bu eşleme türleri şunlardır.

  • Tam Eşleme
  • Geniş Eşleme
  • Sıralı Eşleme
  • Negatif Eşleme

Tam Eşleme Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime eşleme türleri arasında en dar ve kontrolü en yüksek olan eşleme türüdür. Tam eşleme seçeneğinde anahtar kelimemizin başına veya sonuna köşeli parantez ( [ ] ) işareti konur. Arama hacminin yüksek olduğu anahtar kelimeler için kullanılabilir.

Tam eşlemenin amacı, arama sonuçlarının sadece belirlediğiniz anahtar kelimeye özgü olmasıdır. Kullanıcı köşeli parantez içindeki kelime veya kelime öbeğinin başına, ortasına veya sonuna herhangi bir ekleme yapmadığı zaman reklamlarınız gösterilir. Tam eşleme de kelimelerin sıralamasının değiştiği aramalarda reklamlarınız gösterilmez.

tam eşleme anahtar kelime

Örneğin; anahtar kelimeniz [dış cephe kaplaması] olsun. Bu kelimeyi reklamlarınızda tam eşleme olarak eklediğinizde sadece bu kelimeyi aratan kullanıcılara reklam gösterilir. Örneğin; reklamınız “dış cephe kaplaması fiyatı” veya “antalya dış cephe kaplaması” terimlerini aratan kullanıcılara gösterilmez.

Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime Nedir?

Geniş eşlemeli anahtar kelime; kelime öbeklerinizin eş anlamlılarını, yakın varyasyonları, çoğul versiyonları gibi farklı türlerini kapsayan bir eşleme seçeneğidir. Geniş eşlemeli bir anahtar kelime eklerken kelimenizin başına veya sonuna herhangi bir işaret eklenmemektedir.

Bu eşleme türünde erişim ve reklam gösterimi oldukça yüksektir. Yüksek tıklama sayılarına ulaşmak isteyen reklam verenler daha çok geniş eşlemeyi tercih etmektedir. Fakat tıklanma sayısı çok olsa da, bu tıklanmaların içerisinde alakasız tıklamalar da yer alacaktır. Alakasız tıklamalar sonucunda da reklamınız istenilen hedef kitleye ulaşamayacak ve reklam maliyetleriniz de artacaktır.

geniş eşleme anahtar kelime

Örneğin anahtar kelimeniz “futbol” olsun, Bu kelimeyi geniş eşleme olarak eklediğinizde reklamlarınız “futbol ayakkabısı”, “futbol forması”, “futbol saha ölçüleri” gibi birçok benzer aram sonuçlarında gösterilecektir. Bunun önüne geçebilmek için negatif anahtar kelime seçimleri yapabilirsiniz. Yazımızın devamında negatif anahtar kelimeler ile alakalı bilgileri bulabilirsiniz.

Geniş eşleme türüne benzer bir de geniş eşleme düzenleyici seçeneği vardır. Bu eşleme sıralı eşleme seçeneğine göre daha fazla erişime olanak verirken geniş eşlemeye göre daha fazla kontrol sağlamaya yardımcı oluyor. Anahtar kelimenizin başına + işareti koyarak geniş eşleme düzenleyiciyi kullanabilirsiniz.

Örneğin; mavi+araba kelime grubunu geniş eşleme düzenleyiciye eklediniz. Bu eşlemede “araba” kelimesinin mutlaka aramalarda bulunmasını istediğinizi bildirmiş oluyorsunuz. Örneğin; “kırmızı araba” veya “ikinci el araba” gibi aramalarda reklamınız gösterilecektir.

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime Nedir?

Sıralı eşlemede anahtar kelimeniz en az iki kelimeden oluşmalıdır. Sıralı eşleme yaparken kelime grubunun başına ve sonuna tırnak işareti ( “” ) konur. Tırnak içine aldığınız anahtar kelime veya yakın varyasyonlarını içeren aramalarda reklamlarınız gösterilir. Ayrıca anahtar kelimenizin başına veya sonuna başka kelimelerin gelmesiyle yapılan aramalarda da reklamlarınız gösterilir.

sıralı eşleme anahtar kelime

Örneğin; anahtar kelimenizi “dış cephe kaplaması” olarak belirlediniz. Kullanıcılar “dış cephe kaplaması fiyatı”, “antalya dış cephe kaplaması”, “dış cephe kaplaması dersi” gibi kelime gruplarında arama yaptıklarınızda reklamlarınız gösterilir. Fakat “ dış cephe ağaç kaplaması” veya “ dış cephe alüminyum kaplaması” gibi arama yaptıklarında araya başka kelimeler girdiği için reklamlarınız gösterilmez.

Negatif Anahtar Kelime Eşleme Nedir?

Anahtar kelime eşleme türleri arasında negatif eşleme farklı bir konumdadır. Google Ads reklamlarında başına ( – ) işaret konularak kelimelerinizi negatif anahtar kelime listenize ekleyebilirsiniz. Negatif eşlemenin amacı bu listeye eklediğiniz kelime veya kelime grupları ile arama yapan kullanıcılara reklamlarınızın gösterilmemesini sağlamaktır.

Böylece alakasız tıklamaların da önüne geçerek hem reklam performansınızı artırmış hem de reklam maliyetinizi daha da azaltmış olursunuz.

Negatif Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Google Adss arama ağı reklamlarında reklamlarınızın gösterilmemesini istediğiniz negatif anahtar kelimeleri de farklı eşleme türleri ile belirleyebilirsiniz. Pozitif eşlemelerde olduğu gibi geniş, sıralı ve tam eşleme olarak negatif anahtar kelimelerinizi seçebilirsiniz.

Fakat pozitif ve negatif eşleme arasında bazı farklar bulunur. Negatif eşleme yaparken seçtiğiniz kelimelerin tekil, çoğul, eş anlamlısı veya yanlış yazımlarını ayrıca listeye eklemeniz gerekmektedir.

Negatif Geniş Eşleme

Negatif anahtar kelime belirlerken kullanacağınız varsayılan eşleme türü negatif geniş eşlemedir. Negatif geniş eşlemede belirlenen anahtar kelime ve kelime grubunun sırası önemli değildir.

Örneğin, “ev aletleri” kelime grubunu negatif geniş ekleme olarak eklediğinizde, “dayanıklı ev aletleri” kelimesinde bile reklamınız görünmeyecektir.

Negatif Sıralı Eşleme

Negatif sıralı eşlemede anahtar kelime öbeğinin sırası önemlidir. Eklediğiniz negatif anahtar kelime aynı sırayla aratıldığında reklamlarınız gösterilmez. Kullanıcı aramalarında, kelime grubunun başına ve sonuna ek kelimeler gelse bile aynı sırayla gittiği için yine reklamlarınız gösterilmez.

Örneğin; anahtar kelimeniz “spor ayakkabıları” olsun. Bu kelime grubunu negatif sıralı eşleme olarak eklediğinizde “spor ayakkabıları ve “mavi spor ayakkabıları” gibi aramalarda reklamlarınız gösterilmez. Fakat “ayakkabılar spor” gibi aramalarda reklamlarınız gösterilebilir.

Negatif Tam Eşleme

Negatif kelimeleri tam eşlemeli olarak kullandığınızda, anahtar kelime terimleri ek kelime almadan, tam ve aynı sırayla kullanıldığında reklamlarınız gösterilmez. Fakat belirlediğiniz anahtar kelimelere arama sırasında ek kelimeler gelirse reklamlarınız gösterilebilir.

Örneğin; negatif tam eşleme anahtar kelimeniz “ koşu ayakkabıları” olsun. Bu kelime grubunu negatif kelimelere eklediğiniz zaman “ koşu ayakkabıları” teriminde reklamınız gösterilmezken, “sarı koşu ayakkabıları”, “koşu ayakkabısı” gibi terimlerde reklamlarınız gösterim alabilir.

Tüm bunların dışında kısa yoldan Google ads reklamları oluşturmak için bize ulaşabilir ücretsiz destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu