E-ticaret

2020 Yılı E-ticaret Trendleri

E-ticaret büyüme hızı her geçen gün hızla artıyor. 2019 Yılı e-ticaret verilerine göre internetten alışverişi tercih eden kişi sayısı 2018 yılına göre 7.6 Milyon kişi artarak 39.3 Milyon kişiye ulaştı. 2020 yılı e-ticaret trendleri konusunu ele aldığımız bu yazımızda markalar için takip edilmesi gereken verileri yazımızda bulabilirsiniz.

Dijital dönüşüm teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Dijital dönüşüme uyum sağlayabilmek için dijital dünyanın tüm kullanıcılarının ve online pazaryerlerinin 2020 yılında e ticaret trendlerini takip etmesi gerekiyor.

E-Ticaret Trendleri için E-ihracat Çözümleri

Yurt içinde satış kolaylığında, dünyanın her yerinde satış yapmak e ihracat çözümleri ile mümkün. E ihracat çözümleri ile dünyanın istediğiniz ülkesinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, ürünlerinizi satarak gelir elde edebilirsiniz.

Dinamik ödeme sistemleri ve kargolama seçenekleri ile dünya genelinde çözümler üretebilirsiniz. E-ihracat sayesinde markanızı global pazara açabilir rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Kontrolleri

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak e-ticaret trendleri takip eden siteler için oldukça önemlidir. Google verilerine göre pek çok ülkede akıllı telefon trafiği masaüstü trafiğini aşmıştır.

Arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alabilmeniz için web sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor. E-ticaret siteniz için mobil uyumluluk testi yapabilir güncel e ticaret çözümleri ile web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları

Kullanıcı deneyimi araştırmaları ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları araştırabilir web sitenizi kullanıcılar için uygun hale getirebilirsiniz. UX kullanıcı deneyimi müşterilerinizin web sitenizde gerçekleştirdiği hareketleri kontrol etme onları satışa yönlendirebilmek adına yapılan çalışmaların tümüdür.

Örneğin kullanıcılar ödeme ekranında web sitenizi terk ediyorsa ödeme ekranında düzenlemeler yapmanız gerekiyor diyebiliriz. Online alışveriş altın kuralı kullanıcı deneyimi olacak gibi dörünüyor.

Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar sayesinde değişen toplumsal ihtiyaçlar için, firmaların daha verimli hizmet vermek ve teknolojik veriler ile iş süreçlerinin yönetilmesi için gerçekleştirilen bütüncül dönüşümdür.

Dijital dönüşüme ayak uydurabilen ve dijital pazarlama kanallarını kullanan firmalar her zaman rakiplerinin bir adım önünde olacaktır. Bu anlamda 2020 yılı için dijital dönüşüme ayak uydurabilmeniz firmanızın geleceği açısından oldukça önemlidir. E ticarette hız sizi rakiplerinizin önüne taşır!

Videolu Alışverişin Önemi

Gelişmiş dijital pazarlama araştırmalarına göre videodan satın alma trendi yükselişe devam ediyor.  Google’ın yayınladığı son verilere göre bir ürünü satın almadan önce o ürünle ilgili video izleme oranı yüzde ellilerin üzerine çıkmış durumda.

E-ticaret siteleri bu durumu dikkate alarak kendi web siteleri üzerinden ürün inceleme videoları paylaşması gerekiyor.

2020 e-ticaret trendleri

Sesli Arama Özelliği

E ihracat trendleri için sesli aramalar büyük önem taşıyor. Uzmanlar 2020 yılında mobil cihazları için arama motorları internet aramalarının yarıya yakınının sesli arama ile yapılacağını öngörüyor.

E-ticarette de yapay zeka tabanlı chatbotlar, sanal asistanlar ve sesli arama modüllerinin kullanımı önem taşıyor. Web sitenizi sesli aramalara uygun hale getirmelisiniz.

Z Kuşağı E-ticaret Tercihleri

1995 sonrası doğanların dahil oluşturduğu Z kuşağı 2020 yılı için yaklaşık 2,6 milyar nüfus ile dünya genelindeki en büyük tüketici grubunu oluşturuyor. Mobil kullanım oranı dikkatini çeken bu kuşak, sosyal medya topluluklarına da önem veriyor.

Mobil kullanım oranı markaları sosyal medya hesapları üzerinden interaktif topluluklar yaratmaya ve içerik pazarlamaya yöneltmiş durumda. 2020 yılında internet kullanıcılarına yönelik planlar yapmalı sosyal medya yönetimine önem vermelisiniz.

E Ticaret Trendleri Sıkca Sorulan Sorular

E-ticaret nedir?

Kısaca e-ticaret; geleneksel ticaretin web ortamında veya mobil olarak yapılmasıdır.

E Ticaretin amacı nedir?

E-ticaretin amacı e-ticaret üzerinden çalışan sistemlerin desteği ile işinizin işleyiş şeklini değiştirmek ve hızla değişen Pazar teknolojisindeki yerinizi almanızı sağlamaktır.

E Ticaret ödemesi nedir?

E-Ticaret ödemesi, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemler ile bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi ve ödeme yapmanızı sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

E İhracat Nedir?

E-ihracat ürünlerinizi internetten yurt dışına, yani başka ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına geliyor.

Sizlerde önümüzdeki yıllarda e-ticaret beklentilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İstek ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu